Parçacık fiziği sona mı eriyor?

Evrenin en büyük sırlarından biri kabul edilen maddeye kütle ve yoğunluk kazandıran atomaltı parçacığı Higgs Bozonu’nun izine geçen yılın temmuz ayında rastlanmasıyla fizik dünyasında bir devrim yaşanmıştı. Ancak o tarihten bu yana herhangi bir somut gelişme kaydedilmemesi paniğe yol açtı…

İngiliz the Guardian gazetesinde, parçacık fiziğinin en temel teorisi olan “Standart Model”in geleceği merceğe alındı. Bilim insanları, İsviçre’deki Cern bilim merkezinde yapılan deneyler sonucu “Tarihin en büyük gizemini çözdük” açıklamasını yapmıştı. Fakat, Standart Model’in tüm parçalarını birleştiren araştırma, ‘süper simetri’ dönemine ilişkin hiçbir bulguyu göstermedi. Teoriye göre, Büyük Patlama’dan önce ‘süper simetri,’ denilen bir dönem yaşanmıştı. Higgs Bozonu’nun ise bu simetriyi kırararak tüm parçacıkların anti parçacıklarla çarpışarak birbirini yok etmesini önlediği kabul ediliyor.
İşte bu noktada uzmanlar, ikiye bölünüyor… Higgs Bozonu’nun izine ulaşılmasına rağmen şimdiye kadar süper simetri teorisine dair herhangi bir destekleyici bulguya ulaşılmaması, 1970’li yıllardan itibaren fizikçilerin büyük kısmının doğru kabul ettiği süper simetri teorisini şüpheye düşürdü. Fizikçiler, hakkında 10 binden fazla bilimsel makale yazılan teorinin tamamen ölmüş olabileceğinden endişe ediyor. Geçen mart ayında, Cern’deki bilim insanları, Tanrı Parçacığı da denilen Higgs bozonunun varlığından kesin olarak emin olduklarını açıklamıştı.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *