Paralar ABD ve Almanya’ya kaçtı!

Piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alım programını azaltacağı endişelerine Suriye tedirginliği eklendi. Dolar 2 TL’nin üzerine yerleşirken, BIST endeksi Ağustos 2012’de işlem gördüğü seviyelere geriledi. Ancak, para çıkışı sadece Türkiye’ye özgü değil, tüm gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkış sözkonusu.
Son dönemde oldukça hareketli olan piyasaları değerlendiren Saxo Capital Türkiye Genel Müdürü Egemen Kaya, para çıkışının Türkiye’ye özgü olmadığını, tüm gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkışların sözkonusu olduğunu belirti.
Son bir-iki aydır özellikle Hindistan, Brezilya, Güney Afrika’nın yanı sıra Türkiye’den çıkışlar sözkonusu.

‘Eylülde herşey bitmeyecek’
Piyasalar eylüldeki FED toplantısına odaklanmışken, siyasi riskler gündeme gelmeye başladı. Kaya, “Eylüldeki FED toplantısından yapılacak açıklamalar piyasalar için önemli ancak, ABD’nin büyüme ve işsizlik rakamları FED’in politikalarını etkileyecek. Bu nedenle, büyüme ve işsizlik rakamları istenilen sevilere gelmezse FED, tahvil alım programını daha uzun vadeye yayabilir. Bu da piyasaları etkileyecektir” yorumunda bulundu. Bu nedenle, FED toplantısı kadar 6 Eylül’deki ABD verileri de önemli.
Kaya, FED’in eylüldeki toplantısında aylık 10 veya 20 milyar dolarlık bir tahvil alım programı açıklaması, faizleri de düşük tutmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.
Bu arada, yaklaşık bir yıldır Türkiye’de bulunan Danimarkalı Saxo Capital, forex piyasalar başta olmak üzere uluslararası vadeli işlemler, future piyasaları, onlara dayalı opsiyon piyasaları, hisse endeks türevleri olan fark kontratlarını tek bir platformda sunuyor.

‘Ortadoğu’da sular ısınıyor’

Saxo Capital Genel?Müdürü Kaya, Türkiye’de FED’in yanı sıra Gezi olaylarının da çıkışları etkilediğini söyledi. Şimdi ise Suriye riski fiyatlanıyor. Gelişmekte olan ülkelerden çıkan paranın adresi ise ABD ve Almanya. Kısmen Japonya’ya da yatırımlar yapıldı.
Egemen Kaya, Türkiye için şu anda en önemli riskin Ortadoğu olduğunu belirterek, “Ortadoğu’da sular ısınıyor.
Bizi de etkileyecek” dedi.

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *