Padişahın sütkardeşine 5 milyonluk restorasyon

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın sütannesi Afife Hatun’un oğlu, dönemin tanınmış şair ve mutasavvıflarından Şeyh Yahya Efendi’nin 1570 yılında II. Selim tarafından yaptırılan külliyesinin yeniden restore edildiğini açıkladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından iki yıllık çalışma sonucu restorasyonu tamamlanan türbe, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından dualarla ziyarete açıldı. Yahya Efendi’nin yenilenen türbesinin orijinal anahtarı ise sembolik olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e teslim edildi. Çelik, 450 yıla yakın bir geçmişe sahip tarihi külliyeyi, orijinal anahtarıyla ziyarete açtı.

Elektrik tesisatı yenilendi
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Yahya Efendi Türbesi’yle ilgili şu bilgilere yer verildi: “Mimar Sinan tarafından yaptırılan Yahya Efendi Türbesi’nde ilk zamanlara ait sıva tabakaları üzerine siyah kalemlerle yazılmış dua ve notlar ortaya çıktı. Türbede bulunan bu tarihi yazılar şeffaf plastik koruyucu levhalarla korumaya alındı. Restorasyon çalışmaları için 5 milyon 114 bin 500 lira harcandı.
Mezarlıkların külliyeye yakın bölümünde ise çevre düzenlemeleri yapılarak, külliye içerisinde yer alan ısıtma ve güvenlik sistemleri ile elektrik tesisatları ise tamamen yenilendi.”

Bir önceki yazımız olan SBS yerine 36 ayrı sınav başlıklı makalemizde 2014 seviye belirleme sınavı nasıl olacak, 36 sınavlı SBS ve sbs hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *