Oyun yapım firmaları korsana çözümü buldu

Sims 4’ü korsandan oynayanların başı ekranın mozaiklenmesiyle dertte! 

Son yıllarda oyun yapımcıları hilecilere veya kopyacılara geçit vermemek için kopya koruma yöntemlerinin yanı sıra ilginç başka yöntemler de kullanmaya başladı.

Örneğin Batman: Arkham Asylum’da eğer kopya oyun oynuyorsanız, oyunun ortalarında bir yerde oyuna devam etmek için gitmeniz gereken yüksekteki bir geçide kanca atamayıp öylece kalıyorsunuz.

Titanfall, hile yaptığını tespit ettiği oyuncuları diğerlerinden ayırıp ‘Hileciler’ adlı özel bir odaya yerleştiriyor ve burada sizi diğer hilecilerle birlikte oynamanız için baş başa bırakıyor.

Grand Theft Auto 4’te kamera bir sarhoşun yolda yürümesi gibi kontrolsüzce sallanıp duruyor.

Serious Sam 3, peşinize sizi bitirene kadar vazgeçmeyen baş belası bir akrep takıyor.

Yeni çıkan Sims 4 ise oyunu korsan olarak oynadığınızı keşfederse, tüm grafikleri buzlanmış camın arkasından bakar gibi piksellere dönüştürüyor ve öylece bırakıyormuş. Aslında bu ay yazdığım piksel oyunlara dair yazının ardından böylesi daha ilginç olabilir mi diye düşünmedim değil. Tabii korsanlar neticede bunu da aşmış, ama ilgi çekici bir yaklaşım olarak arşivdeki yerini çoktan aldı bile.

Bir önceki yazımız olan Archive.org eski kitaplardaki görselleri yayınladı başlıklı makalemizde arshive, arşiv ve internet fotoğraf arşivi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. canan says:

    bok bok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *