Oylum Talu’nun hayat hikayesi

Burçin Şimşek ünlü spiker Oylum Talu ile bir röportaj gerçekleştirdi. Milliyet’te yayınlanan 2014 tarihli röportajda Oylum Talu hayat hikayesini anlattı.

Aşk ve mutluluk insanın gözüne bambaşka bir ışık getirir ya hani… İşte bunun en canlı örneği o. Hafta içi her gün TV8’de kuşak program sunan Oylum Talu, hem işini, hem de sayemde “ağırlıklı” olarak çiçeği burnunda evliliğini anlattı. Biz yine röportaj yapan iki kişi gibi değil, iki meslektaş, arkadaş gibi muhabbet ettik. Gelin siz de ortak olun bu sohbete, birlikte kıralım iki lafın belini.

Seni beklerken izledim, doğaçlama olayını abartmışsın Oylum. Anlattıkça anlattın yine. Benim bildiğim giriş kısa olur sonra konuklar gelir bıdı bıdı soru cevap gider. İçinden geldiği gibi anlatıyorsun değil mi?
Kesinlikle öyle. Yaklaşık 40 dakika girişte konuşuyorum. Bildiklerimi anlatmayı, paylaşmayı seviyorum. Düşünüyorum da farkında olmadan iyi bir alt yapı kurmuşum kendime. Bahsettiğim akademik kariyer değil, yaşanmışlıklar. Bir gün bir yerde bir şey görüyorum ya da okuyorum diyelim. O gördüğüm şey hafızama kazınıyor ve asla bir daha yok olmuyor. Fil hafızası var bende. Bunun program yaparken büyük faydası oluyor. Elbette arada feci hata yapmıyor değilim.

Mesela?
Annem ve babam büyük bir dikkatle yayınlarımı takip eder ve mutlaka gün sonunda bir kritik yaparlar. Yayın sırasında “kahve fincanı” için sürekli “kahve bardağı” diyormuşum. Akşam annem, kızım sizin orda “Kahve bardağı mı denir?” dedi. Geçenlerde yine yayında, “Sıcaklığı barometreyle ölçeriz” demişim annem hemen “Biz termometreyle ölçüyoruz” diye uyarısını yaptı. Yani ne kadar bilirsen bil, bazen hata yapmamak mümkün değil. Ama ailem sağ olsun günlük karnemi mutlaka hazırlayıp bana sunuyor. Güzellik, konuşma, içerik, kıyafet ne varsa onlardan alıyorum değerlendirmeleri…

Kıyafetlerini de mi?
Ooo hem de nasıl. Babamın en sinir olduğu şey açık kıyafet giyinmem. Şeffaf bir bluz ya da küçücük bir dekolte dahi sinirlendirir babamı. O konuda annem tam tersi bayılıyor o tarz kıyafetlere. Ee biz de kadınız güzel ve alımlı görünmek istiyoruz. Dolayısıyla arada sırada seviyorum öyle giyinmeyi.
Her gün ekran için kıyafet düşünmek zor iş. Onun yanı sıra konu ve konuklar var. Programı biraz anlatsana…
Bir sezon oldu. Biliyorsun ben çok uzun zaman hafta sonu programı yaptım. O yüzden radikal bir karardı benim için hafta içi ekrana gelmek. Böyle bir teklif gelince hem değerlendirmek istedim hem de korktum çünkü yayın yaptığım saatler “kadın kuşağı” diye adlandırılıyor. Ben hiç kadın kuşağı insanı olmadım. “Haydi eller havaya, kalkın göbek atalım, çıkkıdı çıkkıdı” yapamam. Olmadığım biri gibi yaparsam doğal olamam. Bunu söyleyince “Sen olduğun gibi ol” dediler. O saatte hiç televizyonunu açmayan, “İzleyecek bir şey bulamıyoruz” diyen bir kesim var. Biz o kesimi yakalamaya çalıştık. Her yaşa , her kesime hitap etmeyi amaçladık. Nitekim çok yeni bir ödül aldık “En İyi Kültür Sanat Programı” dalında.

Pozitif, neşeli ve güler yüzlü bir kadınsın. Bu bir kişilik özelliği mi yoksa sıkıntıyı bir nevi perdeleme tekniği mi?
Bu çok büyük bir şans sadece Burçin. Ben dünyaya mutlu gelmişim. Herkes bunu merak eder sorar; evet ben hep böyleyim. İnançları kuvvetli bir insanım çok dua ederim. Yasin-i Şerif’i ezbere biliyorum. O kadar çok okudum ki artık ezberledim. İçim sıkıldığı zaman, ölmüşlerimiz için ya da kendimi uhrevi hissettiğim her an okurum.

Ne kadar iyi bakarsan bak herkesi çileden çıkaran şeyler vardır ama.
Olmaz mı? Çok var hem de. Mesela; aptal yerine konmak beni delirtir. Bildiğim bir şeyin olmamış gibi gösterilmesi çıldırtır ya da yüzüme ayrı, arkamdan ayrı konuşulması çok sinirlerimi bozar.

‘Görücü usulü evlendik’

Evet gelelim büyük aşka. Fena aşıksın Oylum, nasıl tanıştın eşinle?
Görücü usulüyle… Şaka değil üstelik ben bunu şiddetle öneriyorum. Elbette ki bildiğimiz görücü usulü değil. Arkadaşlarımız tanıştırdı, bizi uygun görmüşler demek ki. Tanıştığımda eşim Kanada’da yaşıyordu. O akşam tanıştık, ertesi gün kahve içtik daha sonraki gün o Kanada’ya, ben Kenya’ya safariye gittim. Elbette bağlantı hiç kopmadı telefonda, skype’de sürekli konuştuk. İki kez beni görmeye geldi. Tanıştıktan 6 ay sonra temelli yerleşti Türkiye’ye. Çabuk oldu evliliğimiz ama bizim yolumuz belliydi zaten. Bu yaştan sonra flört edelim, sadece gezelim, tozalım demekle olmuyor. Başından itibaren “Biz bir evliliği nasıl yürütebilirizi” konuşmaya başladık. Tanıştıktan 10 ay sonra evlendik.

Gözlerin pırıl pırıl. Evlilik aşkı öldürmeyebiliyor demek ki…
Eşim sadece yakışıklı değil aynı zamanda çok sıcak, anlayışlı, beklentisi az ama verme güdüsü yüksek bir adam. Elbette ki arada sorunlarımız oluyor ama asla birbirmizi kıracak ya da yaralayacak cümleler sarf etmedik. Keyifli zaman geçirebilmek çok önemli. Çok sık seyahat ederiz mesela. Her ayın bir hafta sonu mutlaka yurt dışındayız. Yeni yerler keşfetmeyi seviyoruz. Çocuk olmadan gezmeye çalışıyoruz bol bol.
Çocukla taçlandırmak lazım bu mutluluğu.
Şimdi temmuzda bir ABD seyahatimiz var onu bir bitirelim, 2014 sonlanmadan planlar içinde çocukta var. Bak bunu da ilk sizden duyacak ailem. Çok sevinecekler.

Sunuculuğun yanı sıra oyunculuk yapmayı düşünüyor musun?
Çok büyük bir pişmanlığım var. Eğer kabul etseydim “Kurtlar Vadisi”ndeki “Elif” ben olacaktım. Yani Özgü Namal’ın oynadığı rolü. Vallahi billahi kafamı çok taşlara vurdum bu yüzden. Ne bileyim bu kadar popüler olacağını, bilsem “Hayır” der miydim? Bunun dışında da çok teklif geldi ama en çok üzüldüğüm “Kurtlar Vadisi”dir.

Bari bundan sonra gelenleri iyi değerlendir. Var mı yeni bir şey?
Çok değerli bir isimden geldi teklif. Türk-Kanada-Fransız ortak yapımı. Orada bir “Leyla” rolü var. Sağ olsunlar beni bu role uygun görmüşler. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. Türkiye’de gösterime girecek mi henüz bilmiyorum ama bu projeye “Evet” dedim.

Bir önceki yazımız olan Arka Sokaklar dizisinin kamera arkası başlıklı makalemizde arka sokaklar ve Arka Sokaklar kamera arkası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *