Orman yangınlarında en riskli yerler

Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi, Meteroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre Türkiye’nin güney, batı ve Marmara bölgelerinin çarşamba gününe kadar orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını belirtti. Bu nedenle kamuoyunun bilinçlendirilmesi, uyarılması ve alınması gereken tedbirlerle ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun valiliklere genelge gönderdiğine işaret eden Çiftçi, genelgede şunların kaydedildiğini anlattı:
“Genelgede, kriz komisyonlarının oluşturulması, özellikle orman ve kırsal yangına neden olan ateşlerden kaçınılması, piknik, anız, çöplük ateşlerinin yakılmaması, tüm iletişim araçlarıyla vatandaşın orman yangını riski konusunda aydınlatılması, orman yangınlarında kullanılabilecek araçları olan kuruluşların, bunları hafta içi ve hafta sonunda tam gün hazır bulundurması, özellikle orman yagınları konusunda hassas yerlerde güvenlik devriyelerinin artırılması istendi. Ayrıca ihmal ve dikkatsizlikten bile olsa orman yangınlarına sebebiyet verenlerin tespit edilerek, kanunda öngörülen cezai müeyyidelerin uygulanacağı belirtildi.”

En riskli yerler
Çiftçi, meteorolojik verilere göre, çarşamba gününe kadar, Hatay’dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul’a kadar uzanan ve Türkiye’nin ormanlarının yaklaşık yüzde 60’ına tekabül eden bölgenin, yangınlar açısından en riskli yerler olduğuna işaret etti. Çiftçi, kurdukları Yangın Yönetim Sistemi’yle yanında kullanılan araçların plakası, konumu, koordinatları, şoförü, hızının takip edilebildiğini dile getirdi. Bu sistemin, 2008 yılında ETR dalında birincilik ödülü, 2009 yılında Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması’nda birincilik ödülü aldığını, 2002-2012 döneminde birincilik alan 48 proje arasında da En İyi Gelişim Gösteren Proje Ödülü’nü aldığını aktardı. Rehabilite çalışmaları kapsamında Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Projesi’ni başlattıklarını ifade eden Çiftçi, proje kapsamında, genellikle kesintisiz devamlı ormanları, yangın başladıktan sonra daha büyük alanlar kaybetmemek için belirli alanlarda parçalayarak, yangına dayanıklı türlerle destekleyerek karışık ormanlar kurmayı hedeflediklerini belirtti.
Çarşamba gününe kadar rüzgarın çok, nisbi nemin düşük olacağını söyleyen Çİftçi, “Bugünlerde herkesin çok dikkat etmesini istiyoruz. Özellikle hassas bölgede olanların sigara izmariti atmaması konusunda vatandaşların dikkatini çekmek istiyorum. Bir duman görüldüğünde kırsal alanda da ormanda da olsa alo 177 hattına haber verilmesi son derece faydalı olacaktır. Bu hattı ararlarsa hemen değerlendirip, erken müdahale şansı yakalıyoruz. Elimizle yaktığımız ateşi gözyaşlarımızla söndüremiyoruz. Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Manisa, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Isparta orman yangını konusunda en riskli iller” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kayseri'ye kışın turist yağıyor! başlıklı makalemizde ayseri Büyükşehir Belediye Başkanı, ayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *