Organize sanayi bölgesine teknoloji merkezi hayali

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ahmet Hasyüncü, organize sanayi bölgesini devamlı geliştirdiklerini belirterek, “Serbest bölgede yüksek teknoloji merkezi yapma hayalim var” dedi

Şehirde bulunan organize sanayi bölgesi atılım yapmak için çalışıyor. Daha da genişlemek isteyen Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) yeni hedefi 5 milyon metrekarelik alana yüksek teknoloji merkezi kurmak.
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, 2004’te 12 milyon metrekare olan OSB alanını iki katına çıkardıklarını aktararak, “Birçok kişi ‘bu alanı nasıl dolduracaksınız, bu hayal’ diyordu. Ama biz bunu başardık. O gün 400 üyemiz vardı şimdi 1100 üyemiz var, o gün 20 bin çalışanımız vardı bugün 50 bin çalışanımız var” dedi. Hasyüncü, 5 milyon metrekarelik bir alana Yüksek Teknoloji Merkezi kurmak gibi bir hayalinin olduğunu da kaydetti.
Kayseri OSB, 1976 yılında kurulmuş. Fakat o dönemlerde OSB içinde pek yapılaşma olmamış. 1980 dönemi sonrasında, başbakan Turgut Özal’ın iktidarında sanayiye verilen teşviklerden payını alarak ilerlemeye başlamış. Kayseri OSB’nin o dönemki alanı 6 milyon metrekare olarak belirlenmiş. Sonraki dönemlerde ise bölge bölge genişlemiş. Devlet elinde olan OSB ilk kez 2003’te genel kurul yaparak sanayicilere devredilmiş.

Teknoloji merkezi
Hasyüncü, 7 milyon metrekarelik serbest bölgenin 5 milyon metrekaresinin yıllardır atıl durumda bulunduğunu da dile getirerek, “İleride işbirliği içinde teknoparktan yetişecekler için yüksek teknoloji merkezi yapma idealim var. Yatırımcılara, ‘gel ben seni kira öder gibi mülk sahibi yapacağım. Ancak bir şartım var buraya yüksek teknolojiyi getireceksin’ diyeceğim. Böyle bir hayalim var. Bugüne kadar ne hayal ettiysek gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Mobilya ilk sırada

2003’te başkanlığa seçilen Kayseri OSB’nin ilk sanayici başkanlarından olan Hasyüncü, göreve geldiğinde OSB’de arsa bulunmadığını ancak talebin çok yoğun olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Biz de arazimizi iki kat genişlettik. En büyük genişlemeyi de biz yaptık. 12 milyon metrekare araziyi 12 milyon metrekare daha genişlettik, altyapılarını tamamladık. Hala da bu gelişmelerimiz devam ediyor. O gün 400 üyemiz vardı şimdi 1100 üyemiz var. O gün 20 bin çalışanımız vardı bugün 50 bin çalışanımız var. 900’e yakın tesisimiz çalışıyor diğerleri de inşaat aşamasında. Şu anda işverenler eleman arıyor. 10 yılda bu noktaya geldik.”
Bölgede mobilya, metal, makina ve tekstil sektörlerinin başta geldiğine de değinen Ahmet Hasyüncü, “Bölgemizde söktörel çeşitlilik çok fazla. 20’nin üzerinde sektör var diyebiliriz. Özellikle mobilya sektöründe sadece Türkiye değil dünya markası olan firmaların hemen hepsi burada çalışmalarını sürdürüyor. İlerisi için de hedeflerimiz var. OSB’yi genişletmek istiyoruz. Bir engel çıkmazsa yaklaşık 1.5 milyon metrekare daha genişleme istiyoruz” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Okul Servis Ücretleri Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizde okul servis ücretleri ne kadar oldu, okul servisleri ve Okul servisleri kaç tl hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *