Önce ‘hack’ledi sonra özür diledi

Filistinli bilgi işlem uzmanı, Facebook’taki bir güvenlik açığını sitenin kurucusu Zuckerberg’in sayfasını hackleyerek gösterince 974 liralık ücret ödülünü kaybetti.

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook’ta keşfettiği hata geri çevrilen Filistinli bilgi işlem uzmanı Khalil Shreateh, çareyi sitenin kurucusu Mark Zuckerbeg’e ‘hack’lemekte buldu! Sitede istenilen profile gönderi paylaşmayı içeren bir hata bulan Shreateh, durumu Facebook mühendislerine bildirdi. Yaşanılan durumun hata olmadığını söyleyen Facebook mühendisleri, Shreateh’in hatanın düzeltilmesi önerisini geri çevirdi. Bunun üzerine genç bilgi işlem uzmanı, Zuckerberg’in duvarında bir gönderi paylaştı…
Shreateh gönderisine “Adım Khalil Shreateh. Bilgi İşlem Bölümü mezunuyum ve sitesinizde bir hata keşfettim” yazdı. Olaydan dakikalar sonra Facebook mühendisleri Shreateh’le tekrar iletişime geçti ve hatayı düzeltti. Filistinli bilgi işlem uzmanının en başta gerekli teknik ayrıntıyı vermediğini söyleyen mühendisler Shreateh’e bir ödeme yapılmayacağını açıkladı. Normal şartlarda şirket, bu tarz bir hata keşfeden araştırmalara en az 500 dolar (974 TL) ödüyor.

Bir önceki yazımız olan Sezen Aksu'nun en zor konseri! başlıklı makalemizde antik tiyatro, bodrum ve düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *