Önce Ağrı sonra Cilo

Himalayalar’ın zirvelerinden biri olan Manaslu’ya tırmanmak için yola çıkan Fındık antrenman için önce Ağrı Dağı’na daha sonra da Cilo dağına çıktı. Fındık, Manaslu tırmanışıyla 10. zirvesini yapacak ve bunu başaran 30 kişiden biri olacak

Dünyanın 8 bin metreden yüksek 14 zirvesine çıkmak için gittiği Pakistan’ın Nanga Parbat zirvesinde Taliban’ın saldırısından son anda kurtulan Tunç Fındık, bu kez Himalayalar’ın başka bir zirvesi olan Manaslu’ya tırmanmak için Nepal’e gitti. Tunç Fındık, Manaslu’ya tırmanmadan önce antrenman yapmak için önce Ağrı Dağı’na, ardından Hakkari’deki Cilo Dağı’na çıktı. 11 yıldır PKK tehdidi nedeniyle dağcılara izin verilmeyen Cilo Dağı’nın 4 bin 135 metre yüksekliğindeki Reşko Zirvesi’ne çıkan Tunç Fındık, 900 metrelik kaya duvarını da çekiç ve çivi yardımıyla geçerek zorlu bir antrenman yaptı. Kurşuna dizilmişlerdi Pakistan’daki Nanga Parbat Dağı’ndaki ana kampı 22 Haziran’da basan silahlı Taliban militanları, 9 Avrupalı dağcıyı kurşuna dizmişti.

Taliban militanlarının saldırısından 20 saat önce zirveye çıkan milli dağcı Tunç Fındık, şans eseri ölümden kurtulmuştu. Dağcılık dilinde “14×8000” olarak adlandırılan, 8 bin metre yüksekliğindeki 14 dağa tırmanma anlamını taşıyan projesi için Tunç Fındık bu kez Nepal’e gitti. 8 bin 163 metre ile dünyanın en yüksek 8’inci dağı olan Manaslu, Nepal dilinde (Sanskiritçe) “Ruhların Dağı” anlamını taşıyor. Manaslu’ya çıkarak 10’uncu zirvesini gerçekleştirmeyi planlayan Fındık, böylece dünyada bunu başaran 30 kişinin arasına girecek. Jandarmadan izin Dünyanın en yüksek sıradağı olan Himalayar’ın bir parçası olan Manaslu için Türkiye’de antrenmanlar yapan Tunç Fındık, önce eşi Nurcan Demirel Fındık ile Ağrı Dağı’na tırmandı. Ağrı’nın ardından Hakkari’deki Cilo Dağı’na giden Tunç Fındık önemli bir tırmanış yaptı.

Temmuz 2013’e kadar PKK nedeniyle dağcıların çıkışına izin verilmeyen Cilo Dağı’na çıkmak için zorlu kaya duvarını geçmeyi seçen Fındık’a, dağcı arkadaşları Emrah Özbey ve Doğan Palut eşlik etti. Önce jandarmaya çıkış için bilgi veren 3 dağcı, 4 gün süren yürüyüş ve kampın ardından Cilo Dağı’nın Reşko zirvesine çıkışı zorlaştıran kaya duvarına ulaştı. Bölgenin insanı ve dağ rehberi olan Hacı Tansu’nun yardımıyla kaya duvarına gelen ekip, 10 saat boyunca tırmandı. 11 yıl sonra Kaya duvarına çekiçle çivi ve vida takarak yükselen dağcılar, 20 saat sonra 4 bin 135 metrelik Reşko’ya çıktı. Reşko’nun kaya duvarı ilk kez 1984’te Alman dağcılar tarafından aşılırken, merhum dağcı Uğur Uluocak 2002’de tırmanan ilk Türk olmuştu. 11 yıldır terör nedeniyle çıkışına izin verilmeyen Cilo, böylece dağcıların da hizmetine sunuldu. Cilo, Ağrı Dağı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci yüksek dağı.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın en iyi ofisleri - GALERİ başlıklı makalemizde dünyanın en güzel ofisleri, dünyanın en iyi ofisleri ve en iyi ofis fotoğrafları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *