Olimpiyatlarda olağanüstü hal

2014 soçi Kış Olimpiyatları , 2014 Kış Olimpiyatları nerede yapılacak , 2014 soçi Kış Olimpiyatları ne zaman yapılacak , soçi neresidir?

Rusya, eşcinsel hakları tarışmaları altında hazırlıkları yapılan 2014 Soçi Kış Olimpiyatları sırasında olağanüstü güvenlik önlemleri alacak. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı yasa, olimpiyatların yapılacağı tarihleri içine alan 7 Ocak-21 Mart arasında olimpiyat alanına girişleri kısıtlarken protesto düzenlenmesini de yasaklıyor.
Devlet gazetesi Rossiyskaya Gazeta’da yayımlanan yeni yasaya göre, olimpiyatlar sırasında spor tesisleri, limanlar ve tren istasyonlarını içine alan “kontrol bölgeleri” oluşturulacak. Bu bölgelerin girişlerine kontrol noktaları kurulacak, kente dışarıdan araba girmesi de yasaklanacak. Olimpiyat parkının birkaç kilometre ötesindeki Abhazya’dan kente girişlere izin verilmeyecek.

‘Anayasaya aykırı’

Kremlin önlemlerin güvenliğin sağlanması için şart olduğunu açıklasa da insan hakları savunucuları bu kararın Soçi’de bir sıkıyönetim ilan edilmesi anlamına geldiğini ve anayasaya aykırı olduğunu savunuyor. İnsan hakları avukatı Pavel Çikov Twitter’da, “Başkan Şoçi’de olağanüstü hal mi ilan etti” diye yazdı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Tatyana Lokşina ise “Putin, Soçi’yi özel operasyon alanına dönüştürdü” dedi.
Moskova’nın kararındaki en büyük etken eşcinsellerin olimpiyat oyunları sırasında gösteri yapmak istemesi oldu. Haziran ayında kabul edilen eşcinsellik karşıtı kanun imzalandığında büyük tepkilere yol açmıştı. “Eşcinsellik propogandası” yapılmasını suç kapsamına alan yasanın eşcinsel sporcular açısından sorun yaratacağı da konuşuluyordu.

Bir önceki yazımız olan Yalnızlık ve yalnızlığın zararları başlıklı makalemizde asosyallik, cacioppo ve chicago hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *