Olaylardan Sonra Başkan Orman’ın açıklaması

Fikret Orman dün akşam Olimpiyat Stadı’nda oynanan olaylı Beşiktaş Galatasaray derbisinden sonra bugün çarpıcı açıklamalarda bulundu. Orman, yönetiminin bilet dağıtmadığını, dünkü olaylardan sorna savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve bu sene sonunda şampiyon olacaklarını söyledi.

İşte Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın açıklamasının tamamı:

Türk futbol tarihinin en kalabalık derbisi oynanmıştır. Olayların başladığı anda 75 bin taraftarımızın hiçbiri olaylara katılmadı. Beşiktaşlılık kulübüne zarar vermek değildir. İlk göreve geldiğimizde yine Galatasaray maçında benzer olaylar olmuş ve aynı şeyleri açıklamıştık. Taraftarla olan duruşumuz belli ve nettir. Biz hiçbir gruba tavizkar olmayan, herkesle eşit mesafede duran, bütün taraftarlarını kucaklayan, fakat taraftarlan bilet ilişkisine girmeyen bir yönetim anlayışımız vardır.

Geçen sene de kapalı tribünümüzün maçlarda boş kalma pahasına da olsa yine de duruşumuzdan ve kulübümüzün stratejisinden taviz vermedik. Dünkü olaylarda Beşiktaş mağdur olan kulüptür. Avusturya’dan bile maç izlemeye gelen taraftarlar oldu. Cumartesi günü tüm uçaklarda Beşiktaş formalı insanlar maça gelmişlerdir. Tüm bu güzelliklere rağmen ortaya çıkan fotoğraf, beni, camiamı ve kamuoyunu çok üzmüştür. Bu olaylardan en çok zarar gören de Beşiktaş olmuştur.

Dünkü olaylarda sahaya atlamanın yanı sıra hiç bir olay çıkmamıştır. Yağmalama, polis aracını yakma… Futbol takımları içeri geçtikten sonra olaylar daha da hareketlenmiştir. Bu olaylar hepimizi çok derinden üzmüştür. Beşiktaş bugünden itibaren savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur 6222 nolu kanuna göre. Ayrıca kulübümüz bu kişiler maddi tazminat davası açacaktır. Güvenlik şirketimiz de sözleşmemizi fesh edeceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde güvenlikçi arkadaşla taraftardan kaçmaz. Dün ayrıca böyle bir komediyle karşı karşıya kaldık.

Biz, daha önce de açıkladığımız gibi yeni stadımızda Kart 1903’ü olmayana bilet de kombine de satmayacağız. Kulübümüze zarar veren kişileri stadımızda görmek istemediğimizi kendi yöntemimizle cezasını vereceğiz. Birçok taraftar grubumuz vardır. Hepsi desteklemek için gelmiştir. Zaten Beşiktaşlılık da budur.

Bu kadar formsuzken nasıl bu derbiye atandığını anlamadığım Fırat Aydınus’un seyircileri galyana getirecek kararlar verse bile, rakip oyuncuların taraftarımızı tahrik etmekte ve galyana getirecek hareketlerde bulunmasına rağmen sahaya atlamak kimsenin haddi değildir. Emniyet güçlerimize ve savcılarımıza bu konuda tüm desteğimizi vereceğiz.

Olimpiyat Stadı göstermiştir ki böyle büyük organizasyonlara müsait değildir. Biz, bu maç oynanmadan önce fiziksel tedbirleri almak için 150 milyon TL harcama yaptık. Girişleri değiştirebilmek, dışardan girilecek alanları yükseltmek gibi… Fakat Beşiktaş buraya geçici olarak gelmiştir ve tüm stadı tadilat edecek değildir.

Bilet verilmiş, 5000 bilet dağıtılmış konuşmaları rivalettir. Bizi tanıyanlar böyle bir şey yapmayacağımızı bilenlerdir. Bunu söyleyenler geçmişte bilet dağıtan kişilerdir. Biz yönetim kurulu olarak misafirlerimizin biletlerini parasını biz karşılayarak almışız ve bunun sayısı da bellidir. Bizde açığa bilet satmak mümkün değildir.

Stadın içerisine taraftarın girmesini destekleyemeyiz. Bunu engellemek de bizim değil Emniyet görevlilerin işidir. Ben ve arkadaşlarım ‘burdan girmeyin’ demeyle çözülecek hali yoktur. Biz gerekli olan cezayı dün gördük. Daha fazla da ceza göreceğimize de inanmıyoruz. Bundan sonraki hakemlerle alınacak kararın takipçisi olacağız. Bu görüşlerimizi sonra açıklayacağız.

Beşiktaş Türk sporunu iyi yete getirmek ve kamuoyunu iyi yönlendirmek için akıllı, makul ve şiddet içermeyen açıklamalarda bulunuyoruz. TFF ile de alakalı aynı açıklamaları yapıyoruz. Bu demek değildir ki, mağdur olanlar cezalandırılacak, çok konuşanlar ödüllendirilecek… Burdan açıklıyorum artık tavrımız farklı olacaktır.

Geçen seneden beri hakem hataları konusunda mağdur durumdayız.

Beşiktaşlıların gönlü rahat olsun. Ben ve arkadaşlarımızın olduğu yerde bizler Beşiktaş menfaatleri için buradayız. Kimse bizi yolumuzdan çeviremez. Sağlığım müsade ettiği müddetçe kimse de beni yolumdan döndüremez. Beşiktaş 5. haftada lider olarak devam ediyor. Biz bu sene herkes görecek ki şampiyon olacağız. Beşiktaş daha büyük sponsorluklar imzalayacak. 1 seneye stadımızı yapacağız. Yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz. İnanılmaz bir dayanışma içerisindeyiz. O stat 80 bin değil 280 bin kişi olsa da dolduracaktık o stadı. Beşiktaş Türkiye’nin en köklü kulübüdür. Bunu da kimsenin yıkmaya gücü yetmeyecektir. Elinden gelen ne varsa da ardına koymasın. Biz buradayız ve kanımızın son damlasına kadar da mücadelemize devam edeceğiz. Bunlar ancak kayadan toz almaktan başka bir şey değildir.

Bir önceki yazımız olan Derbide biber gazı sıkıldı! İşte kanıtı! başlıklı makalemizde 1453 Kartalları, 1453 Kartalları kimdir ve beşiktaş hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *