Okulun kömürü ile gelen terfi

Milli Eğitim müfettişlerinin hazırladığı rapor, Balıkesir’in Bigadiç ilçesi Akyar köyünde ilginç bir terfi olayının yaşandığını açığa çıkardı. Rapora göre, bir ilköğretim okulunun müdürü olan E.Ö., okul aile birliği tarafından okulun ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bağış usulü toplanan paraları, birlikten habersiz 4 kez bankadan tahsil etti ve bu paraları usulsüz şekilde harcadı.

Kömürü köylüye sattı
E.Ö., daha sonra okula gönderilen 20 çuval kömürü onay almadan köy halkına 200 TL karşılığında sattı. Milli eğitim müfettişleri durum tespiti yaptıktan sonra, 2 ayrı suçtan E.Ö.’ye uyarı cezası verilmesini önerdi. Daha sonra diğer iddiaları da inceleyen müfettişler, E.Ö.’nün okul kooperatifinin kapatılmasında da usulüne uygun davranmadığını tespit etti. Ancak müfettişlerin hazırladıkları raporda, “Okul kooperatifinin kapatılması, ilgili sözleşmede belirtilen usul ve esaslara uygun olarak yapılması gerektiği halde; öğretim yılı sonu olması, öğretmenin çocuğunun hasta olması, tayininin çıkması ve okulun geliri düşük köy okulu olması nedeniyle usulüne uygun yapılamadığı anlaşılmıştır” ifadeleri yer aldı. Müfettişler, E.Ö.’ye uyarı cezası verilmesini istedi.
Hazırlanan raporda, 19 Mayıs etkinlikleri için öğrenci ve velilere bilet satıldığı ve toplanan paraların usulsüz harcandığına yönelik iddiaya ilişkin ise ‘kanıt bulunamadığı’ yazıldı. Aynı şekilde okul kantininin ihaleye çıkartılmadan kiraya verildiği iddialarına da ‘okulda kantin tespit edilememiştir’ denilerek, bakılmadı.

İddiaların kanıtı yok
Üç ayrı milli eğitim müfettişi tarafından iki kez soruşturma geçiren E.Ö.’ye üç ayrı suçtan ceza önerildi. Ancak E.Ö. hakkında üç ayrı suç için yalnızca tek ‘uyarı’ cezası verdi. Müfettişler, E.Ö’nün eylemlerinde ‘çok iyi niyetli’ olduğu kanaatine vararak, mali ve idari yönden işlem yapılmasına da gerek olmadığına hükmetti. E.Ö. soruşturmadan kısa bir süre sonra ‘can güvenliği bulunmadığı’ gerekçesiyle terfisi yapılarak, il merkezinde başka bir okula atandı.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ'de nöbet devam ediyor başlıklı makalemizde ankara, görev ve odtü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *