Okul seçerken aileler, nelere dikkat etmeli?

Okul, hayatımızın en önemli aşaması, o nedenle çok iyi seçim yapmak gerekiyor. Birer mutlu bireyler olarak yetişmemiz için ise okulda alınan eğitimin aileler tarafından da desteklenmesi çok önemli…

Bu dönemdepek çok aile, çocuğunu hangi okula göndereceği konusunda kararsız. Çünkü yanlış okul seçimi bir çocuğun tüm hayatını etkiliyor. Bu noktada karar verirken çok iyi araştırma yapmak önemli. Peki, nelere dikkat edilmeli? Konuyla ilgili Halkalı 2 Doğa Koleji Sınıf Öğretmeni Burak Güveniş’ten çocukları okula başlayacak veliler için dikkat çeken öneriler aldık.

Okul seçerken aileler, nelere dikkat etmeli?
Okul hayatına merhaba demek, bir çocuğun hayatında attığı en önemli adımlardan biri. Çünkü okulun çocuk üzerinde sayısız alanlarda olan etkisi uzun yıllar boyunca devam eder. Anaokuluna başlamakla birlikte çocuk kendi bireyselliğini fark etmeye başlar, sosyal yönü güçlenir, zihinsel becerileri gelişir ve artık birey olma yoluna girmiş olur.
Çocuğunuzun gelişim süreçlerinin doğru bir şekilde ele alınması, okulda ve evde doğru bir şekilde yönetilmesi, okula karşı olumlu tutum göstermesi ve bu tutumu da devam ettirmesi adına büyük önem taşır. Bu durumda ailelere büyük görevler düşüyor. Hem gözünden bile sakındıkları çocuklarını güvenle emanet edecekleri bir kurum bulmaları hem de çocuklarına artık birey olmayı, başka bir yerde vakit geçirmeyi aşılamaları gerekiyor. Bu konuda velilerin profesyonel ve akıllıca adımlar atması büyük önem taşıyor.
n Çocukların okul hayatlarına adaptasyon sürecini kısaltmak adına evde uygulamalar yapılabilir mi?
Ailelere önerim: Ebeveyn rolünüzü koruyarak, çocuklarınızla gerçekleştireceğiniz etkinliklerle onların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Onunla vakit geçirirken birlikte yaptığınız her şeyi anlatmak, onunla oyun oynamak ve oynarken de çevresini sorgulamasını sağlamak çok önemli. Ancak çocuğuna sürekli bir şeyler “öğretmek” isteyen ebeveynler olursak öğretmenlerden ne farkımız kalır?
Bu nedenle çocukların kas ve sosyal becerilerini destekleyebilmek için bir yandan onlarla “eğlenceli vakit’ geçirebileceğiniz, bir yandan da öğretmen kimliğine bürünmenize gerek kalmayacak çeşitli etkinliklerle onları okula hazırlayabilir, bilişsel, fiziksel ve duygusal olarak geliştirebilirsiniz.

Eğitim kurumları öğrencilerin hayatında ne kadar etkili?
Her eğitim kurumunun kendine özgü bir mottosu olmalı. Bunun önceliğinin sevgi olduğunu düşünüyoruz. Bizler “Mutlu Bir Doğa Nesli” yetiştirmeyi hedefliyoruz. Burada yer alan “mutluluk” öğrencilerimizin başarmaktan duyduğu hissi temel alıyor. Öğrencilerimizin başararak mutlu olacağına olan inancımızı akademik başarıyla sınırlandırmıyoruz. Sosyal hayattaki başarılarının da önemli olduğunu düşünüyoruz.
n Okul hayatına ilk defa merhaba diyecek öğrencilerin velilerine neler öneriyorsunuz?
Öğrencilerin ve velilerin okula başlama sürecine doğru bir şekilde hazırlanması adına rehberlik edilmesi gerektiğini öneriyorum. Bizim eğitim kurumumuzda, rehber öğretmenlerimiz, bu sürece başlayacak öğrencilere “Metropolitan Testi” uygulayarak onların okula hazır olup olmadıklarını belirliyor.

İlkokula öğrencilerin alışması için neler yapılmalı?
İlkokulun özellikle ilk yıllarında öğrencilerin yaş grupları nedeniyle oyun ile öğrenmenin gerçekleşmesini ve öğrendiklerini deneyimleme imkanı bulmasını önemsiyoruz. Ders içi ve ders dışı etkinliklerde oyun oynamak, öğrencilerin akademik becerilerinin yanında sosyal gelişimlerini büyük oranda destekliyor. Oyun, öğrencilerin dikkatini daha uzun süre canlı tutmayı sağladığından öğrenmede etkili olan önemli bir öğretim tekniği.
Oyunun içinde öğrenen öğrenciler, öğrendiklerini hayatlarına daha kolay aktarıyorlar. Sınıf kurallarının, seslerin öğretilmesi, yazı çalışmalarının yapılması ve ders içi diğer süreçlerde oyunla öğretimle akademik becerilerini geliştiriyoruz.
Sosyal gelişimlerini de aynı oranda desteklediğinden özgüveni yüksek, kendini ifade etme becerilerini geliştiren bireyler olarak yetişiyorlar. Böylece okula ve öğrenmeye karşı olumlu tutum geliştiren öğrenciler, eğitim öğretim hayatlarını yüksek bir öğrenme motivasyonu ve ne yaptığının farkında olan bireyler olarak devam ettiriyorlar. (EREN KUZEY – Halkalı Doğa Koleji 7. sınıf)

Bir önceki yazımız olan YGS'ye hazırlanırken neler yapılmalı? başlıklı makalemizde ygs ve ygs'ye hazırlanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *