Öğretmenliğini otel işinde de gösteriyor…

‘Konak’lara layık turizm işi kurdu!
“Emekli olunca kendi kafemi açıp işleteceğim.” “Büyükşehirden bıktım memleketime yerleşip orada bir iş kuracağım.” “Emekli olur olmaz sessiz sakin bir yerde butik otel işletmeciliğine gireceğim”….

Bu tarz hayal ve istekleri çevremizde sıkça duyuyoruz. Emekliliğini sessiz sakin bir yerde hizmet sektörüne girerek geçirme hayali kuran insan sayısı bir hayli fazla. Ama bu hayalini gerçekleştiren insanlar da var. Bu isimlerden biri İksir Sema Aydın… 23 yıl matematik öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olur olmaz memleketi Kastamonu Daday’da otel işlemeciliğine soyundu. 2009’da giriştiği bu yatırım, bölgenin ekonomisini ve turizmini geliştirirken pek çok insana da örnek oldu.

Doğa ve atlı sporlar
Kısa sürede bölgeye gidenlerin uğrak noktası olan İksir Hanım Konağı diğer adıyla İksir Resort Town Daday, yurtiçi ve yurtdışından binlerce konuğu ağırlıyor. İksir Sema Aydın, 60 oda ve 154 yatak kapasitelerinin olduğunu belirterek, “Kıbrıs, Ortadoğu, Avrupa ve Türkiye’nin her yerinden misafir ağırladık. Bu yıl 12 aylık hedefimizi ilk sekiz ayda tutturduk, yüzde 60’ın üzerinde doluluğa ulaştık” diyor.
Otel ve konaklama dışında doğa sporlarına ve doğal üretimlere ilgi duyanlara da hitap ettiklerini dile getiren Aydın, şunları anlatıyor: “Atlı spor bölümümüz de var. Biniş eğitimleri, atlı safari, faytonla ve atlı kızaklarla geziler düzenliyoruz. Ayrıca at pansiyonculuğu hizmetimiz de var. Atı olanlar gelip at ve taylarına eğitim de aldırabiliyor.
Doğa yürüyüşleri ve çeşitli doğa turları düzenliyoruz.”
Otelin yanında çifliği de bulunan Aydın, doğal üretimlerini de konuklarının beğenisine sunuyor.
Kuruluş aşamasında otele 9 milyon dolarlık yatırım yaptığını belirten Aydın, yeni yatırım da planlıyor. Bunlar arasında oda sayısını 100’e çıkarmak ve e-ticaret projesiyle doğal ürünlerin satışını da yapmak var. İksir Hanım büyük kongre ve konferansları da Daday’a çekmeyi istiyor.
İksir Hanım’dan sonra bölgede benzer girişimler de artmış.

Öğretmenliğini otel işinde de gösteriyor…

İksir Sema Aydın, iş imkanlarının az olması nedeniyle göçün yoğun olduğu Kastamonu’nun Daday ilçesinde 40’ın üzerinde insana da iş imkanı yaratmış. Öğretmenliğini ve eğitime verdiği önemi çalışanlarına da yansıtıyor. Aydın, “Her alanda eğitime inanıyorum. Bölgede turizm konusunda eğitim imkanları az olduğu için bunu bünyemizde gerçekleştiriyor. Turizm sektöründe eğitimli, işini iyi yapan çalışanlarla çalışmak önemli. Çalışanları-mıza bünye-mizde eğitimler veriyoruz. En iyiye ulaşmak ve en iyi hizmeti vermek eğitimden geçer” diye konuşuyor.

Bir önceki yazımız olan Hayatını kaleme aldı başlıklı makalemizde Ataman Özbay, Ataman Özbay kimdir ve eczacıbaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *