ODTÜ yoluna onay!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dün Ankara trafiğini rahatlatacağı gerekçesiyle ODTÜ’nün içinden geçirilmesi planlanan 2 yol projesinin de onaylandığını twitter’dan duyurdu. Daha sonra bakanlıktan yapılan açıklamada, Bayraktar’ın ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü’nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planını onayladığı belirtildi.
100 milyonluk tünel
Kültür Varlıkları Kurulu ile Tabiat Varlıkları Komisyonundan konuya ilişkin görüş alındığı kaydedilen açıklamada, ODTÜ kampüsünün doğu batı hattında yapılacak yolun tünel şeklinde, bitki ve ağaç dokusunu bozmayacak şekilde yapılacağını ve tünelin 2 kilometre uzunluğunda olacağı belirtildi. Açıklamada tünelin maliyetinin de 100 milyon lirayı bulacağı ifade edildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Bayraktar, Ankara’da, şehir içinde ilk kez bir tünel yapılacağını belirterek şunları söyledi: “Ankara’da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ’nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek. Bunların hepsini plana not olarak yazdık. Üniversitenin Bilkent çıkışı ile Yüzüncü Yıl’da, tünel çıkışlarında kavşaklar oluşturulacak.
Orada daha sonra Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ beraber çalışarak düzenleyecekler yol yapım aşamasını. Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçecek yolla ilgili ise hiçbir problem bulunmuyor ve yüzde 100 mutabakat sağlandı.”
‘Sorunsuz halledildi’
Planda çevresel hassasiyetlere çok önem verdiklerini ve orman mühendislerinden görüş aldıklarını belirten Bayraktar, şöyle devam etti: “Açıktan geçecek yol, kampusun tam doğu sınırında, o kadar ki ‘sınıra teğet’ diyebileceğimiz bir nokta. Burada ömrünü tamamlamış ağaçlar da var. Büyükşehir Belediyesi, buradaki ağaçların büyük kısmının taşınacağını taahhüt ediyor. Onaylanan plan hem Ankaralılara hem ODTÜ’ye hayırlı olsun.”

Bir önceki yazımız olan Çatalca'daki Roman ailelerin çilesi başlıklı makalemizde Çatalca, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Çatalca Belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *