ODTÜ meselesinde ortak çözüm

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Anadolu Bulvarı olarak ODTÜ arazisinin doğu sınırından ve Yüzüncü Yıl ile Çiğdem mahallelerinden geçen yolla ilgili bir açıklama yapmıştı. Açıklamada konuşan ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, ortak çözüm bulunmasının altını çizdi

ODTÜ’nün 2013-2014 akademik yıl açılışında konuşan Rektör Ahmet Acar, “Yol planını kabul ediyoruz. Bunun ortak çözümle sonuçlanmasını istiyoruz” dedi

ODTÜ’nün 2013-2014 akademik yıl açılışı, dün ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. ODTÜ’lü öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı törende, Rektör Ahmet Acar’ın yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Çatışmalar din ağırlıklı
“Son dönemde Türkiye’de yaşanan tartışma ve çatışmaların, ağırlıklı olarak din, inanç, mezhep ve etnisite temelinde yürüdüğünü ve maalesef kamplaşmayı artıracak siyasetlerin çok kolay taraftar bulduğunu görüyoruz. Toplumun her kesiminde eşitlik, hak ve özgürlük taleplerinin karşılanması için bu kutuplaşmaların sona erdirilmesi gerekmektedir.
Kamusal aktörler ve siyasetçiler, toplumda adeta bir aile ferdi gibi benimsenmektedir. ‘Biz’ ve ‘siz’ ayrımı içinde düşünenlerin, ‘biz’den olanların her yaptığını doğru bulması ve savunması, ‘biz’den olmayanların ise her yaptığını reddetmeye ve hatta lanetlemeye hazır olması siyasi ve sosyal yaşamımıza damga vurmaktadır.
Protesto eylemleri demokratiktir
Farklı kesimlerin karşılanmayan isteklerini savunmaları ve hak aramaları, protesto eylemleri düzenlemeleri, demokratik rejimin doğasında vardır. Ancak toplumda hak aranırken, tarafların şiddet ve zorbalığı bir yöntem olarak kullanması demokratik bir toplum olma yolunu tıkamaktadır. Yasaların uygulanmasında ise yetki kullanan kişi ve kurumların ‘taraf’ olmayacağına güven duyulması; vatandaşların talep ve davranışları ne olursa olsun, devlet gücünün her zaman yasal ve meşru zeminde kalacağının bilinmesi toplum barışı için çok önemlidir.
Anadolu Bulvarı ile Konya Yolu’nu birbirine bağlayacak, ODTÜ arazisinden geçecek yol planına ilişkin Üniversite yönetimi olarak bu yol projesinin yasal dayanağını kabul etmekle birlikte, uzun zamandır geciktirilmesi nedeniyle bugün yaşanan sorunların ilgililer arasında tartışılarak ve ortak bir çözüm bulunarak sonuçlandırılması gerektiğini savunuyoruz.
Bu olaylarda da ODTÜ’yü bir sembol ya da hedef olarak tanımlama ve toplumumuzdaki sürtüşme ve anlaşmazlıkların odağı haline getirme çabaları görüyoruz. Bu çabaların sonuçsuz kalması için tüm ODTÜ’lülerin sorumlulukla davranacaklarını biliyorum.”

Bir önceki yazımız olan Milli Güvenlik Kurulu'nda tarihe geçen konuşmalar başlıklı makalemizde 28 şubat, devlet sırrı ve Güven Erkaya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *