Obama’ya iPhone yasağı

Beyaz Saray’da gençlerle sohbet eden Obama’nın “Güvenlik nedeniyle iPhone kullanmama izin vermiyorlar” sözleri telefonun ne kadar güvenli olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Washington’da hükümet çalışanlarının gözdesi yüksek güvenlik önlemleriyle tanınan Blackberry. Devlet kurumları iPhone’un kullanıcının bilgilerini yeteri kadar iyi koruyamadığını düşünüyor. Nitekim ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) milyonlarca kişinin telefonlarını takip ettiği ortaya çıktığında iPhone kullanıcılarının daha kolay takip edildiği iddia edilmişti. Der Spiegel dergisi, NSA’nın iPhone kullanıcı bilgilerine 38 farklı noktadan ulaşabildiğini ortaya çıkarmıştı.

Apple’a ilk onay
Apple önyargılara rağmen bir süredir Amerikan hükümeti ile çalışmanın yollarını arıyordu. Apple’ın iOS6 işletim sistemi mayıs ayında ABD’de Federal Enformasyon İşletim Standardı’ndan birinci seviye onay aldı. Böylece bazı devlet kurumlarında kullanılmasına izin çıktı. Mevcut güvenlik seviyesiyle iPhone’un özel donanımlar eklendikten sonra Savunma Bakanlığı’nda bile kullanılması gündeme geldi. Ancak yine de üst düzey yetkililerin iPhone kullanmasına izin verilmesi için erken olduğu yorumları yapılıyor.
Obama, Beyaz Saray’a gelmeden önce Blackberry’sini elinden düşürmemesiyle ünlüydü. Seçildikten sonra da Gizli Servis’ten Blackberry’sini sınırlı da olsa kullanmak için izin koparmıştı. Ekstra güvenlik önlemleriyle donatılan Blackberry’sinden danışmanları ve önceden belirlenmiş bir iki arkadaşıyla mesajlaşabiliyordu. Şimdi Blackberry’nin bir tercih değil mecburiyet olduğu anlaşıldı.

Bir önceki yazımız olan Type-C nedir? Yeni nesil USB girişi başlıklı makalemizde Type-C, Type-C nedir ve USB 3.0 bağlantısı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *