‘Obama’nın istediği karar çıkar’

Adli yıl açılışı nedeniyle TBMM havuzlu bahçede bir resepsiyon verildi. Resepsiyona TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, YSK Başkanı Sadi Güven, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Serruh Kaleli, bazı milletvekilleri, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyon “çoğulculuk” polemiğine de sahne oldu. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, sabah yaptığı konuşmayı, TBB’nin seçim sistemini örnek göstererek eleştiren Bakan Ergin’e, “O zaman yüzde 50 oy alan bir parti, kabinedeki bakanların yüzde 50’sini, yüzde 30 oy alan bir parti bakanların yüzde 30’unu alsın” diye yanıt verdi. Ergin de, önceki TBB başkanları ile farklı bir üslupla konuştuklarını anımsatarak, “Maşallah. Yorum ve mantık gücüne hayranım” diyerek Feyzioğlu’nu eleştirdi.
Çiçek: Geri vites yaptılar
TBMM Başkanı Çiçek ise gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtladı. Çiçek, “Daha bu işin ne olacağı belli değil. Kimsenin karar verdiği yok. Bu işte en iştahlı görünen ülkeler bile geri vitese taktı. Bunların hiç birisi belli değil, ortada hiçbir şey yokken doğmadık çocuğa elbise arıyoruz şimdi. Tezkere dediğin odur. Tezkere üzerinde durmak yerine 100 binden fazla insan ölmüş, kimsenin kılı kıpırdamamış. Gladyatör kavgasını seyreder gibi herkes tribünden seyretmiş” dedi.

‘Obama’nın istediği karar çıkar’
AB Bakanı Bağış ise, “Avrupa ülkeleri Suriye’ye olası bir müdahale konusunda geri adım attılar bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine, şu yorumu yaptı: “Bütün bu ülkelerin liderleri G 20 zirvesinde olacak. BM Güvenlik Konseyi’nde Esad rejimini en çok koruyan ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Orada bütün bu ülkelerin ortak bir yaklaşımı ile sayın Putin’in de ikna edilebileceği bir ara formül üzerinde uzlaşı opsiyonuna yönelinecektir diye düşünüyorum. Çünkü böyle bir şey olmazsa Amerikan Kongresi’nden Obama’nın istediği karar çıkar.”

Bir önceki yazımız olan ‘Obama da biliyor biz de’ başlıklı makalemizde bakanlar kurulu, BM Güvenlik Konseyi ve bülent arınç hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *