Obama’dan yeni Suriye açıklaması

Obama, Genel Kurulu’da Suriye’de iç savaşı sonlandırmak ve İran’ın nükleer programının durdurulması için askeri müdahaleyi reddederek diplomatik yollara ağırlık verilmesini savundu.

Dünyanin en önemli diplomasi zirvesi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun üst düzey konuşmacıları içeren genel tartışma kurulu dün Brezilya Devlet Baskanı Dilma Rousseff’in konuşmasıyla açıldı. Rousseff, Suriye krizinde yaşanan ‘felci’ eleştirerek BM Güvenlik Konseyi’nin yapısında acilen reform talep ederken ikinci sırada kürsüye çıkan ABD Başkanı Barack Obama, uluslararası örgütün İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıntılarını onarmadaki başarısını övse de BM’nin ‘çağımızın sorunlarıyla yeniden test edildiğini’ belirtti. Suriye meselesinin ABD’nin ulusal güvenliğini ilgilendirdiğini vurgulayan Obama, Beşar Esad rejiminin kimyasal silah kullandığını belirtip uluslararası toplumu cevap vermeye çağırdı. Obama, “Saint Petersburg’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e söylediğim gibi, önceliğim diplomatik çözüm. Rejim kimyasal silahlarını yok etmezse ciddi sonuçlarla karşılaşacağını belli etmek için Güvenlik Konseyi’nden güçlü bir karar çıkarmalıyız. Eğer bunu yapamazsak BM, kimyasal silah kullanımının yasaklanması gibi en temel bir uluslararası hukuk kuralını uygulayamaz olacak” dedi. Güvenlik Konseyi’nde veto yetkisini kullanarak Esad rejimine kol kanat geren Rusya’ya hitaben ABD Başkanı “Suriye’de savaş öncesi duruma geri dönülebileceğini düşünmek hayal olur” değerlendirmesini yaparak “Soğuk Savaş’ın bittiğini ve tek kazananlı bir oyunun oynanmadığı’ benzetmesini yaptı. ‘Çocukları gazla öldüren bir liderin görevde kalamayacağını’ da vurgulayan Obama, ılımlı Suriye muhalefetini destekleyerek krizi sona erdirme çağrısının altını çizerek “Askeri müdahalenin kalıcı barış getireceğine inanamıyorum” dedi.
‘Bir gecede barışamayız’
Obama, 1979’dan beri aralarında ABD’yle diplomatik ilişki bulunmayan İran’la yakın zamanda gelişen yakınlaşmayı “İran’la sorunlarımızı bir gecede halledemeyiz. İran halkı Cumhurbaşkanı Ruhani’ye daha ılımlı bir ses olması için görev verdi. Ruhani de nükleer bomba inşa etmeyeceklerini yakın zamanda açıkladı. İran’da rejim degişikliği istemiyoruz ve barışçıl enerji hakkına saygı duyuyoruz” sözleriyle değerlendirdi. Obama, İranlı mevkidaşı Cevad Zarifi’yle görüşmek üzere Dışişleri Bakanı John Kerry’yi görevlendirdiğini belirtti ve barışçıl nükleer programın uzlaşma için öncelikli şart olduğunu tekrar vurguladı.

 

Bir önceki yazımız olan 28 Şubat Milli Güvenlik Kurulu tutanakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *