Obama: Putin Esad’ı koruyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Cenevre’de Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesi konusunda vardığı anlaşmayı yorumlayan ABD Başkanı Barack Obama, memnuniyet duyduğunu açıkladı. Ancak Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a baskıyı sürdüreceklerini belirterek Suriyeli liderin sorumluluklarını yerine getirmemesi takdirinde müdahalenin hâlâ masada olduğunu vurguladı. ABD’li lider, “Plan ABD’nin askeri harekat tehdidinden sonra ortaya çıktı. Esad rejimine baskıyı sürdürmek için bölgedeki askeri duruşumuzu koruyacağız” dedi.

Putin Esad’ı koruyor’
Dün ABD’nin ABC kanalına yaptığı röportajı yayınlanan Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusunda “aynı değerleri” paylaşmadıklarını söyledi. Obama, Putin’in Esad’ı koruduğunu dile getirerek Esad görevde kaldığı sürece iç savaşın sona ermeyeceğini dile getirdi. Başkan’ın röportajı ABD ve Rusya cumartesi günü plan konusunda anlaşmaya varmadan önce çekilmişti.

İsrail temkinli
Kerry, planın detaylarını bizzat anlatmak için Cenevre’nin ardından İsrail’e gitti. ABD’li bakan ülkeye varmadan açıklamada bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, temkinli bir yaklaşım sergiledi. Netanyahu “Umarım ABD ve Rusya arasında varılan anlaşma sonuç getirir” dedi. İsrail Uluslararası İlişkiler Bakanı Yuval Steinitz ise anlaşmanın hızı gibi olumsuz, kapsayıcılığı gibi olumlu yönleriyle “avantaj ve dezavantajlara” sahip olduğunu söyledi.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'den Washington'a mesajlar başlıklı makalemizde abd, ahmet davutoğlu ve davutoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *