‘Obama da biliyor biz de’

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Suriye’deki kimyasal saldırıyla ilgili, “Böyle bir cinayete karşı Suriye’deki mevcut rejimin cezalandırılması amacıyla insanlık adına bir hareket yapılması gerekli” dedi. Arınç, “Bir yaptırım veya bir müdahale veya bir cezalandırma olacaksa Esad rejimine karşı, kimyasal silah kullananlara kaşı, bunu ABD yapacak gibi görünüyor” diye konuştu.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, G-20 zirvesine katılmak üzere yarın Rusya’ya, daha sonra 2020 Olimpiyatları’nın yapılacağı kentin açıklanacağı Arjantin’e gideceğini aktardı.

‘Obama da biliyor biz de’

Arınç, Erdoğan’ın, hem Obama hem de Putin ile Suriye konusunu görüşmeyi planladığını bildirdi. Kimyasal saldırıyı gerçekleştiren tümen ve başındaki komutan ile kimler tarafından ne maksatla yapıldığının bilindiğini vurgulayan Arınç, “Bunu Sayın Obama da biliyor, bizler de biliyoruz, bilmesi gereken herkes de biliyor” dedi.
Kimyasal incelemelerde bulunan BM heyetinin bugünlerde açıklama yapacağını anımsatan Arınç, “Obama, konuşmasında bu konuda kesin kanaata vardığını ifade etmişti” dedi. “Böyle bir cinayete karşı Suriye’deki mevcut rejimin cezalandırılması amacıyla, insanlık adına bir hareket yapılması gerekli” diyen Arınç, Rusya ve Çin’in vetosu nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’nde karar çıkmadığını belirtti.Obama’nın sözlerini değerlendiren Arınç, “Bir yaptırım veya bir müdahale veya bir cezalandırma olacaksa Esad rejimine karşı, kimyasal silah kullananlara karşı, bunu ABD yapacak gibi görünüyor” dedi. Arınç, ABD Kongresi için 9 Eylül tarihinin önemli olduğunu kaydetti.

‘Erdoğan net konuşur’
“Erdoğan’ın Suriye’ye yapılacak olası bir müdahalenin kısa ve lokal olması durumunda etkili sonuç alınamayacağına yönelik açıklamalarıyla Türkiye’nin uluslararası kamuoyuna net olarak söylemeye çalıştığı şey nedir?” sorusu üzerine Arınç, Erdoğan’ın her zaman net konuştuğunu, onun sözüne açıklama getirmek durumunda olmadığını kaydetti. Arınç, “Türkiye her zamanki vakarını ortaya koyuyor ama Türkiye’nin tek başına yapabileceği veya yapmak istediği bir konu da değil. Dolayısıyla biz, dış dinamiklerin, uluslararası meşruiyetin ve uzlaşmanın bu konuda mutlaka hayata geçmesini bekliyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan Hint ve Afrika pazarı başlıklı makalemizde amap, serpil timuray ve verizon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *