Obama da basını kontrol altında tutuyor

ABD’nin başkenti Washington’un deneyimli muhabirleri son yıllarda Başkan Barack Obama yönetiminin gazetecilere bilgi akışını imkansız hale getirdiğinden sık sık şikayet ediyordu. Serzenişlerinde haklı oldukları Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) önceki gün yayınlanan raporuyla tescillendi. Gazetecilerin güvenliği ve özgürlüğünü garanti altına almak için çalışan CPJ, Obama yönetiminde çalışan yetkililerin basınla konuşmasını engellemek için benzeri görülmemiş önlemler alındığını yazdı.

Memurlardan şikâyet
Raporda yönetimin “gizli” ilan ettiği bilgileri muhabirlerle konuşan kişilerin soruşturmaya alındığı, telefon ve e-posta kayıtlarının incelendiği hatta yalan dedektörüne bağlandıkları kaydedildi. Yönetim ayrıca tüm hükümet birimlerinde “İç Tehdit Programı” kurdu. Buna göre memurlar, çalışma arkadaşlarının bilgi sızdırıp sızdırmadığını takip ediyor, hatta birbirlerini şikayet etmek zorunda kalıyor. Yönetim bu önlemler işe yaramadığında basına bilgi sızdıranları casuslukla suçlayarak devlet için çalışan herkese gözdağı veriyor. Öyle ki Obama yönetimi 2009 yılından beri 6 hükümet çalışanını ve Edward Snowden (Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’in tüm internet ve telefon kayıtlarını takip ettiğini gösteren belgeleri sızdırmıştı) dahil iki taşeron çalışanı hakkında 1917 tarihli Espiyonaj Yasası ile soruşturma açtı. Önceki yönetimlerde bu yasa yalnızca üç kez benzer vakalarda kullanılmıştı.
Obama yönetimi kamuoyuna bilgi akışını sınırlarken gazetecileri de yakın takibe alıyor. Adalet Bakanlığı’nın Associated Press haber ajansının 100 muhabirinin telefon kayıtlarını gizli mahkeme kararıyla ele geçirerek incelediğinin geçtiğimiz aylarda ortaya çıkması gazetecilerin nasıl mercek altına alındığını açıkça ortaya koymuştu.
Çeşitli soruşturmalarda gazetecilerin bilgi sızdıranlara yardım etmekle suçlanması ya da kaynaklarına karşı ifade vermeleri için hapisle tehdit edilmeleri baskının ne kadar attığını göteriyordu. Rapora katkıda bulunan deneyimli muhabirler, tüm bu girişimler nedeniyle haber kaynaklarının artık gizli olmayan bilgileri dahi konuşmaktan çekindiğini, kayıtlarının incelenmesinden korktukları için telefonlarını açmadıklarını söyledi.
Raporda agresif haberciliğin demokrasinin en önemli unsurlarından biri olduğu hatırlatıldı. CPJ raporla birlikte Başkan Obama’ya basın özgürlüğünü koruyan adımlar atması için bir mektup da gönderdi.

Gazeteciliği kendi yapıyor

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) raporuna Obama yönetiminin Beyaz Saray’ın internet sitesi, sosyal medya ve diğer iletişim araçlarını kullanarak kendi programı ve aktiviteleri ile ilgili haberleri kontrollü bir şekilde dağıtmaya çalıştığı da kaydedildi. Nitekim Obama yönetimi şimdiye kadar 24 kıdemli gazeteciyi kendi kadrosuna aldı. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, 2008 yılına kadar Time dergisinin Washington Büro Şefi’ydi. ABD’nin yeni Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Samantha Power, dış politika çevrelerinde ismini ilk kez Balkanlardan yaptığı haberlerle duyurmuştu. Obama yönetimi geçen ay da Time dergisinin yazı işleri müdürü Rick Stengel’i Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisi ve Kamu İşleri Müsteşarı olarak atadı.

Bir önceki yazımız olan Kurban tatili işkenceyle başladı! başlıklı makalemizde bayram trafiği, istanbul trafiği ve Kurban Bayramı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *