‘O polisi yargılayın’

Yanında durduğu genç Okan Göçer, 23 yaşında makina operatörü… İstiklal Caddesi’nde 1 Haziran’da katıldığı Gezi Parkı eylemleri sırasında başına biber gazı kapsülü isabet etmesi sonucu 21 gün komada kaldı. Yoğun bakımdaki 16. gününde yan odasına 14 yaşındaki Berkin Elvan geldi. İki genç yan yana odalarda yaşam mücadelesi verirken, aileler de birbirlerine destek oldu. Göçer, hayati tehlikeyi atlattı ama kafatasındaki çökük nedeniyle hâlâ bir dizi ameliyat geçiriyor. Bir yandan da Göçer’in hukuk mücadelesi sürüyor.

‘O polis yargılansın’

Avukatı vasıtasıyla kendisine gaz bombası atan polis hakkında suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Göçer, “Gezi Parkı’nın açıldığı gün vurulduğum için açıldığı anları göremedim. İngiliz Konsolosluğu önünde göz göze geldiğim bir çevik kuvvet polisinin yakın mesafeden attığı fişek ile yaralandım. Gözlerimi ilk açtığımda yaşadıklarımın rüya olduğunu sandım. 22 gün komada kalmışım. Kafatasımda kırılan kemikler karnıma yerleştirildikten sonra tekrar kafa tasıma nakledildi. Yeterli gelmediği için yapay kemik takıldı. 108 günder hastanedeyim. İlk isteğim Berkin’in gözlerini açması. İkincisi ise beni hedef alan ve bu hale getiren çevik kuvvet polisinin yargılanması” diye konuştu.

‘10 metreden atıldı’
Göçer’in
avukatı Emine Eren de soruşturmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Biber gazı kapsülleri insanların bulunduğu alana 120 metre uzaklıktan atılması gerekiyor. Okan’a yaklaşık 10 metreden atılan bir fişek isabet etmiş. 2 banka ve bir eczaneden görüntü aldık. O görüntüler bilirkişi incelemesinde. Ben eczane görüntüsünü izlediğimde yaklaşık 100 polisin olduğunu gördüm. Görüntüde görev yapan ekibi ve ekip amirini tespit etmek mümkün fakat Okan’ın kafasına fişeğin geldiği an yok. Çünkü kamera polislerin arkasından çekim yapıyor. Önemli olan İngiliz Konsolosluğu kamerasının görüntüleri. Ben konsolosluğa bir dilekçe göndererek görüntüleri istedim ama yanıt alamadım.

Savcılık konsolosluktan talepte bulunamıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın devre girerek konsolosluktan görüntüleri talep etmesi gerekiyor. Savcılıktan bunun talep edilmesini istedik. Ama Gezi olaylarında yaralanlarla ilgili tüm suç duyuruları tek dosyada toplandığı ve yaklaşık 300 tane suç duyurusu olduğu gözönüne getirilirse uzun bir süreç olacağı ortada. Yüzlerce delil incelenecek. Yıllarca süren bir dava haline gelecek.
Yetkililer hakkında yaptığımız suç duyurusu hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.”

Bir önceki yazımız olan Türkiye'den Washington'a mesajlar başlıklı makalemizde abd, ahmet davutoğlu ve davutoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *