Ozan Bulduk uygun ilik bekliyor

Hayatta kalmak için uygun ilik bekleyen 12 yaşındaki lösemi hastası Ozan Bulduk için vakit daralıyor. Hastalığı ‘Yüksek risk seviyesi’ne ilerleyen Ozan, hastanede aynı odada kaldığı birçok arkadaşının uygun ilik bulunamadığı için öldüğünü belirterek kendisi için başlatılan kampanyaya destek bekliyor.

‘Oğlumun vakti azalıyor’

Türkiye’de 400’ü aşkın çocuk yaşamak için kendilerine uygun iliğin bulunmasını bekliyor. Onlardan biri de 12 yaşındaki Ozan Bulduk. Halsizlik şikâyetiyle 1 yıl önce başvurduğu hastanede lösemi teşhisi konulan Ozan’ın tedavisi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde sürüyor. Kemoterapi tedavisine rağmen sağlığına kavuşması için ilik nakline ihtiyaç duyan Ozan’ın hastalığının ‘Yüksek risk seviyesi’ne ulaştığını belirten baba Metin Bulduk, bağışçı sayısının azlığından yakınıyor. Sosyal medyada başlattıkları ‘Ozan için bir iyilik çok mu?’ kampanyasına şimdiye kadar sadece 275 kişinin katıldığını anlatan baba Bulduk, şunları söyledi:
“Hem Ozan’a hem de başka ilik bekleyen hastalara umut olabilmek için çabalıyoruz. Ama Ozan‘ın vakti çok azaldı. Bağışçıların ayıracağı 1 saat belki Ozan’ı belki de başka bir çocuğu hayata bağlayacak. Ama gördük ki, insanlar nereye ve nasıl bağış yapılacağını bilmiyor. Devlet de bu konuda gerekli duyarlılığı göstermiyor. Ülkemizin ulusal bir ilik bankası yok. Sadece Çapa Tıp Fakültesi ile Ankara’daki İbn-i Sina Hastanesi’nde ilik bankaları var. Bu konuda hazırlanmış bir kamu spotu bile yok. 8 milyon nüfusa sahip İsrail’de 1 milyon bağışçı varken 76 milyonluk Türkiye’de ise 36 bin gönüllü verici var.”

‘Maça gitmek istiyorum’

Dünya Kemik İliği Bankası aracılığıyla bir kez İsrail, bir kez de Almanya’dan uygun ilik bulunduğunu ama tam uyum sağlanmadığı için naklin gerçekleşmediğini anlatan baba Bulduk, kampanyayla buldukları bağışçıların test masraflarının kendilerinden istenmesini de eleştirdi.
Uygunluk testine tabi tutulan her bir bağışçı için 160 lira yatırmak zorunda kaldıklarını belirten baba Bulduk, bu parayı ödemekte zorlandıklarını ifade etti. Galatasaray taraftarı Ozan da, “Hastanede aynı odada kaldığım birçok arkadaşımı kaybettim. İyileşip, eskiden olduğu gibi okula devam etmek ve Galatasaray maçlarına gitmek istiyorum” dedi.

‘Acımızla baş başayız’
Uygun donör bekleyen lösemi hastalarından bir diğeri ise 2 yaşındaki Suha Yıldırım. Yaklaşık 1 yıldır İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavisi süren Suha’nın anne ve babası ile 3 kardeşinden de kan örnekleri alındı ancak yakınlarının iliklerinin minik Suha’ya uygun olmadığı anlaşıldı. Aile taramasının ardından geriye sadece İstanbul ve Ankara’daki kan bankalarından uygun iliğin bulunması umudu kaldı. Son 1 yılın büyük zorluklarla geçtiğini anlatan baba Ali Yıldırım, “1 yıldır her gün umutla bekliyoruz. Bir telefon geliyor ‘Suha’ya uygun ilik bulundu’ diye. Gidiyoruz ama yok öyle bir şey. Artık hayal kırıklığı yaşamaktan çok yoruldum. Minicik bebeğimiz bedenin kaldıramayacağı kadar ağır iğneler, ilaçlarla tedavi altında. En büyük sorunumuz da acıyla baş başa bırakılmamız. 1 yıldır hastanede bu hastalık sebebiyle evladını kaybeden 15 anne babaya tanık oldum. Benim mücadelem sadece kendi oğlum için değil. Çocuklarımız ölmesin, artık bu işe el atılsın” diye yakınıyor. n DAMLA YUR

Bir önceki yazımız olan Efsane doktora flaş soruşturma başlıklı makalemizde Akademisyen, antalya üniversitesi ve doktor hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *