Nutella Manisa’da da üretilecek

Nutella ve Kinder markalarıyla tanınan dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden İtalyan Ferrero, dünyadaki 19. fabrikasını 300 milyon TL’lik yatırımla Manisa’da açtı. İlk aşamada 200 kişiye istihdam sağlayan Ferrero Manisa’da Nutella, Kinder Pingui ve Kinder Süt Dilimi markalı çikolatalarını üretecek.
İtalyanlar Manisa’da ürettiği Nutella’yı Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihraç etmeyi de planlıyor. Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 30’unu satın alan ve grubun dünya çapındaki toplam fındık ihtiyacının da yüzde 80’ine yakın bölümünü Türkiye’den karşılayan Ferrero, Türk fındığının kalitesinin artırmaya yönelik fındık üreticileriyle ortak bir proje yürüttüğünü de açıkladı.
‘Torunlar Kinder yiyor’
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 146 bin metrekare alanda kurulu bulunan fabrikanın açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve İtalya Ekonomi Geliştirme Bakan Yardımcısı Carlo Calenda da katıldı. Bülent Arınç yaptığı konuşmada İtalyan ve Türk hükümetlerinin iyi ilişkilerinin yanı sıra halkların benzerliklerinin de altını çizerek, Ferrero’nun ürünlerini tanıdığını dile getirdi. Arınç, “Torunlarım Kinder Pingui ve Nutella’yı çok seviyor. Bizim hanım bile Nutella yiyor” dedi.
Ferrero Türkiye Başkanı ve İtalya eski Büyükelçisi Carlo Marsili Türkiye’nin stratejik öneme sahip olduğunu belirterek Türkiye’nin gerek politik gerekse ekonomik açıdan hem Avrupa hem de Ortadoğu ülkeleri açısından çok önemli bir merkez olduğunu vurguladı.
‘Türkiye gözbebeğimiz’
Marsili, “Yıllarca kurduğumuz hayal artık gerçeğe dönüştü. Manisa, Ferrero Grubu’nun gözbebeği olacak ve üretimimizde dünyanın her noktasında sunduğumuz kalite standartlarında en iyi ürünleri Türkiye pazarına sunmaya devam edeceğiz” dedi.
Ferrero Güney Avrupa Bölge Direktörü Marco Capurso ise şunları söyledi:
Ferrero Grubu için Türkiye’den elde edilen fındık çok önemli. Karadeniz’den ihraç ettiğimiz fındık dünyadaki tüm üretimimizin yüzde 30’unu karşılıyor. Bu çerçevede Tarım Bakanlığı ile birlikte kısa bir süre önce ‘Ferrero Değerli Tarım’ adlı projeyi hayata geçirdik. Karadeniz Bölgesi’ndeki fındık üreticilerine tarımsal uygulamalarda gelişim konusunda destek veren bu proje ile Türkiye’ye olan inancımızı göstermek istiyoruz.”

DEV GİBİ KAVANOZ
Bülent Arınç’a isminin yazılı olduğu 5 ki-logramlık bir Nutella kavanozu hediye edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan için özel olarak hazırlanan Nutella kavanozları da Bülent Arınç’a teslim edildi.

DÜNYADA 4. BÜYÜK
Ferrero Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Renato Danna ise konuşmasında Ferrero Grubu’nun dünya çapında 4’üncü büyük çikolata üreticisi olduğunu ve 2012 yılı cirosunun 8 milyar euro’luk hacme ulaştığı bilgisini verdi. Manisa’daki fabrikanın yıllık kapasitesi 30 bin ton olacak ve 50 bin tona kadar çıkabilecek. Türkiye Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu da Ferrero’nun pazar payları hakkında bilgi verirken, Ferrero’nun son dört yılda cirosunu 400 milyon TL’den 1 milyar TL’ye çıkardığını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Suriye'deki kimyasallar nereden geldi? başlıklı makalemizde Beşar Esad, esad ve kimyasal hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *