Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Bakmak Üzerine’ sergisi

Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 2003’ten bu yana çektiği fotoğrafları Dirimart Galeri’de sergiliyor. ‘Bakmak Üzerine’ adını taşıyan sergi, fotoğraflara konu olan öznelerin izleyicilere bakışlarına odaklanıyor.

İstanbul Nişantaşı’ndaki Dirimart Galeri, Altın Palmiyeli yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, küratörlüğü Heinz Peter Schwerfel tarafından üstlenilen sergisini ağırlıyor. İngiliz yazar ve sanat eleştirmeni John Berger’in aynı adlı kitabına göndermeyle ‘Bakmak Üzerine’ adını alan sergi, ağırlıklı olarak Nuri Bilge Ceylan’ın 2003’ten bu yana çektiği fotoğraflarından oluşuyor.

‘İki farklı şekilde’
Büyük boyutlu 9 fotoğrafın yer aldığı serginin önceki akşam gerçekleşen açılışında konuştuğumuz küratör Heinz Peter Schwerfel, “Bu sergideki fotoğraflar, bakmak teması üzerine seçildi. Sergideki fotoğraflarda yer alan özneler direkt olarak, çarpıcı biçimde izleyiciye bakıyor. Burada ‘bakmak’ kelimesini iki farklı şekilde kullandık, özneler izleyiciye izleyiciler de öznelere bakıyor. Bu seçkide insanlara odaklanmak ve bakmak üzerine bir oyun oynamak istedim. İlk başlarda insanların bakışından çok etkilenmiştim. İnsanlardaki bu duyguyu yakalamak manzara fotoğraflarına göre zor bir iş. Bir başka açıdan da bu fotoğrafların August Sander’ı bana hatırlatan bir yönü var. Sander, yüzyılın başlarında güncel insanları çekti ama bu insanlar tarih sahnelerinden fırlamış gibi görünüyordu. Ceylan’ın fotoğraflarını gördüğümde hemen aklıma bu geldi ve onun da çok hoşuna gitti bu bağlantı. Seçkiyi bunun üstüne kurduk” diyor.
Küratör Schwerfel, Nuri Bilge Ceylan’ın sineması ve fotoğrafları arasındaki bağı da şöyle özetliyor: “Hem sinemasında hem de fotoğraflarında ‘zamansızlık’ hakim. Ne zaman çekildiğinin önemi yok, filmlerinde de bu zamansızlık önemli. İkincisi filmlerinde insan ruhunun farklı yönlerine farklı katmanlarına ve belirsizliğe odaklanıyor. ‘Kış Uykusu’ filminde 3 saat boyunca izlediğiniz adamı aslında o kadar da anlamadığınızı anlıyorsunuz sonunda. Fotoğraflarındaki karakterleri de böyle belirsizlik içinde ve anlaşılması zor.”
Nuri Bilge Ceylan için katalog metnini kaleme alan güncel sanatçı Shirin Neshat, metinde, “İster tek bir kare fotoğrafıyla ister filmlerinden biriyle Nuri Bilge Ceylan, izleyicisini son derece yoğun bir şekilde duygulandırabilen anlatılar yaratma yeteneğine sahip bir sanatçı,” diyor.
Sergi, 23 Aralık’a dek Dirimart Galeri’de görülebilir.

Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusunu ve Cannes 2014′ü anlattı

Ebru Ceylan Kış Uykusu’nu anlattı

 

Fisun Yalçınkaya  – Milliyet

Bir önceki yazımız olan Burhan Doğançay fotoğraflarını sergiliyor başlıklı makalemizde Burhan Doğançay, Burhan Doğançay sergisi ve Doğançay Müzesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *