Noir ve Pearl filmleri defilenin yerine geldi!

Paris Moda Haftası’nın  en farklı gösterisini Grand Palais’de Ayşe  ve Ece Ege’nin markası Dice Kayek yaptı. 2014  ilkbahar-yaz koleksiyonlarını ‘Noir’ ve ‘Pearl’ adını verdikleri  iki filmle tanıtarak  moda haftasına yenilik getirdiler…

‘Harika fikir. Paris Moda Haftası’nın en şaşırtıcı gösterisi’. Grand Palais’de en sık duyduğum cümle bu oldu. LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) Grubu’nun başdanışmanı Jean-Jacques Picart’dan Çin Vogue’un genel yayın yönetmeni Angelica Cheung’a, hatta L’Officiel’in sahibi Marie-JosÈ Susskind-Jalou’ya kadar moda dünyasının önemli isimleri ağız birliği yapmışçasına aynı şeyi söyledi.
20 yıllık Türk markası Dice Kayek, uzun süredir defile yapmak yerine başka formüller arıyor. Daha önce ‘Istanbul Contrast’ adlı bir sergi düzenlediler, şimdi de ilk kez bir moda filmi ve sanal defileyle karşımıza çıktılar.
İlk filmin adı ‘Noir’ (‘Siyah’), 1961 yapımı Alain Resnais film-noir’ı ‘Last Year at Marienbad’ın kilit sahnelerini tekrarlıyor. İlk defa bir moda filminde başrolde kıyafetler değil, karakterler var. Tasarımlar özellikle geri planda. İlk filmde hırslı ama elegan bir kadının nasıl kendi kendini yok ettiğini izliyoruz. İkinci film ‘Pearl’de (‘İnci’) ise aynı kadının sonradan yeniden hayata geldiğinde hırslarından arınmış bambaşka birine dönüştüğünü görüyoruz. ‘Pearl’, bir moda filminden çok, sanal bir defile aslında. Modelin önümüzden podyum yürüyüşüyle geçmediği, kendini müziğin ritmine kaptırdığı filmde Dice Kayek tasarımlarını hem yakından hem uzaktan görme fırsatı var. Tasarımlar kendileri konuşuyor, detaylar ve kusursuz teknik ikinci filmde ön plana çıkıyor.
Filmin yönetmeni moda filmleri denince ilk akla gelen Showstudio’nun yönetmenlerinden Monica Schuller. ‘Noir’ filminin styling’ini Dice Kayek’in kreatif direktörü Ece Ege kendisi yaptı. Anlaşılan, Ece Ege film çekmeyi çok sevmiş. ‘1950’lerden beri defileler var. Artık herkes farklı bir şeyler görmek istiyor. O yüzden ve tabii filme ilgim nedeniyle 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonumuzu iki filmle sunuyoruz. Şimdiki aklım olsa moda yerine film okurdum’ diyor. Bundan sonra bir uzun metrajla karşımıza çıkarsa şaşırmam.
Filmler Paris Moda Haftası boyunca Grand Palais’deki MK2 sinemasında izlenebilir. Paris’teki ilk gösterimde Kate Moss ve Mario Testino’yu Amerikan Vogue çekimi için İstanbul’da ağırlayan Demet Müftüoğlu ve Katia Hakko’dan İpekyol grubunun patronu Yalçın Ayaydın’a İstanbul’dan gelenler de vardı. Ama asıl önemli olan iki filmi de bütün dünya aynı anda youtube’dan izleyebildi. Yakında filmler İstanbul’da da bir müzenin sinema salonunda gösterilecek.

Jameel ödülü aralıkta

Dice Kayek çağdaş sanat ve tasarım alanlarında verilen ‘Jameel’ ödüllerinde yarı finale kalan ilk modaevi. Moda haftasının ardından 10 Aralık’ta Londra’da Victoria&Albert Müzesi’nde açılacak sergiye hazırlanıyorlar. Kaftan, kubbe ve Ayasofya tasarımları sergilenecek. Sergi 11 Aralık-2 Nisan tarihlerinde gezilebilir.

Bir önceki yazımız olan Tupac efsanesi sinemaya geliyor başlıklı makalemizde 2 pac, Emmett ve Furla Filams hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *