Neurofeedback yöntemi ve Robin Williams’ın ölümü

Psikiyatrist doktor TanjuSürmeli, “Depresyonagirerek intihar eden ünlüaktör Robin Williams’ı,Neurofeedbackyöntemiyle kurtarmakmümkün olabilirdi”diyor.

Türkiye’de ve dünyada geniş hayran kitlesine sahip ünlü aktör Robin Williams’ın intihar etmesi, herkeste şok etkisi yarattı.
Depresyon hastalarının yüzde 66’sının intiharı düşündüğünü, yüzde 15’ininse bunu gerçekleştirdiğini söyleyen psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli; hastalığı anlattı:

DEPRESYON BEYİN HASTALIĞI
Depresyondaki kişilerin beyninde elektriksel, kimyasal, hormonal ve manyetik alan değişiklikleri olur. Bunlar, genetik ve çevresel faktörlerden etkilenerek ortaya çıkabilir. Ayrıca psikolojik yakınmalara yol açar.
Kadınlarda depresyon görülme oranı, erkeklerden iki kat daha fazla. Depresyondaki kişiler hayattan ve hobilerinden zevk almazlar, ölme isteği duyabilirler, enerjilerinde azalma olur. Dikkat, konsantrasyon ve uyku problemleriyle karşılaşır, kilo kaybı yaşarlar.

NEDEN KURTARILAMADI?

Robin Williams’ın son fotoğraflarına baktığımızda kilo kaybettiğini ve 63 yaşında bir erkek için oldukça yaşlanmış olduğunu görüyoruz. Williams yıllar önce alkol tedavisi gördü ama 20 yıl aradan sonra tekrar alkole başladı. Bunun nedeni, bu merkezlerde uygulanan yöntemlerin kalıcı olmaması.
Depresyon hastaları genelde kendilerine zarar verme düşüncelerini aileleriyle paylaşır. Yakınlarının konuyla ilgili sorular sorarak bilgi alması ve en kısa sürede psikiyatristine bunları ulaştırması yararlı olabilir. Ayrıca antidepresan ilaçlar, özellikle yaşlılarda intihara eğilimi tetikleyebilir.

BEYİN DALGALARIYLA TEDAVİ

Teşhiste hastanın öyküsü çok önemli. Beynin elektrik akımının kayıtlanıp neurometride incelenmesinde fayda var. Neurometri sistemi;     yüzde 90-94 doğruluk oranıyla klinik tanıya yardımcı olarak, kişide depresyon veya manik depresyon olabileceği yönünde tavsiyede bulunur.

KRONİK HALE GELEBİLİR

Depresyonda kullanılan ilaçlar, yüzde 48-68 civarında başarılı olur. İlaçların tedavi edici etkisi  3-4 haftada ortaya çıkar ve en az iki sene kullanılmaları gerekir.
Çalışmalara göre, antidepresanla tedavi edilen ağır depresyonlu hastaların sadece yüzde 15’i kalıcı olarak iyileşir. Yüzde 85’lik kısımda sorun kronikleşir.
Eğer Robin Wiliams’a Neurofeedback tedavisi uygulansaydı kurtulabilirdi. Alkol tedavisinde uygulanan klasik yöntemler, yüzde 44 oranında başarıl verir. Uyuşturucu tedavisinde klasik yöntemler ise 10-20 civarında başarılı. Her ikisinin tedavisinde Neurofeedback ile başarı oranı yüzde 78’e kadar çıkabilir.

NEUROFEEDBACK YÖNTEMİ

NF, kişilerin biofeedback aleti vasıtasıyla bilinçaltı sistemiyle çalışan beyin dalgası aktivitelerini bilgisayar ekranına yansıtıyor. Ve işitsel/görsel geribildirim yardımıyla beyin dalgalarını nasıl kontrol etmelerini deneme yanılma yöntemiyle öğretiyor.

Bir önceki yazımız olan Six Pack baklava kaslar nasıl yapılır? başlıklı makalemizde baklava kas, six pack ve six pack baklava kas hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *