NeoPlus Outlet Genel müdürü Mert Örücü anlatıyor

Sayfalarımızın bu ay ki konuğu olan ve yeni projeleri hakkındaki sorularımızı yanıtlayan NeoPlus Outlet ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Mert Örücü, yakın zamanda hayata geçirilmiş olacak projelerle birlikte Eskişehir’e yeni bir öğrenci merkezi kazandıracaklarının müjdesini de eCampUs’ aracılığıyla verdi. İşte Mert Örücü ve yeni projeleri hakkında ki sohbetimizden, sayfalara taşıdığımız önemli başlıklar…

Öncelikli olarak sizi tanımayanlar ve daha yakından tanımak isteyenler için kendinizden ve eğitim hayatınızdan biraz bahseder misiniz?

2003 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri ikinci öğretim bölümünden mezun oldum. Okulumun son iki senesinde, ticaretle uğraşan babama yardım ediyordum. O dönemlerde ticaret çok ilgimi çekiyordu. Gündüz babama yardım edip, akşam da okula gidiyordum. Bu işler dolayısıyla okulumu bir sene uzattım fakat bu benim çalışma hayatından tat almaya başlamamı sağladı. 3. Sınıftan itibaren kendi paramı kazanmaya başlamıştım. Onun bana :vrdiğihaz bambaşkaydı. Okul bittikten sonra babamın da yönlendirmesiyle ticaretle uğraşmaya devam ettim. 2009 yılına kadar bunu sürdürdüm ve farklı sektörlerde çalıştım. Bir dönem küp şeker imalatı yapan bir fabrikada görev aldım. Büyük firmalara küp şeker tedarikçiliği yapıyordum. Daha sonra İzmir Yaşar Üniversitesi’nin bulunduğu kampüsün içerisine bir kafe açtım.

NeoPlus AVM’den önce hangi firmalarda çalıştınız?

2009 yılında İzmir’de Kipa bünyesinde bulunan 2 büyük alışveriş merkezinden birinde müdür olarak çalışmaya başladım. Buraya alınmam da kolay olmadı. Yaklaşık 2 saatlik bir mülakat aşamasından sonra, 1-1,5 aylık bir bekleme süresi oldu, daha sonra işe alındım. Ticari anlamda tecrübem vardı fakat bu iş profesyonel anlamda benim ilk işimdi diyebilirim. Ticareti ve işletmeyi iyi bildiğimi düşünerek artık yönetici olabileceğime karar verdim. Nerelerde çalışabilirim diye baktığımda ise, AVM’ler gözüme çarptı. Çünkü giyinip kuşanmayı ve alış veriş merkezlerini çok seviyorum. Bir arkadaşımın beni bu işe yönlendirmesiyle, Kipa AVM müdürlüğüne başvurumu yaptım. CV’mi hazırladığımda, onlara ticari geçmişimden başka bir şey sunamadım. CV’mi gördükten sonra ilginç bulup beni çağırdılar. Yaklaşık 2 saat boyunca AVM yönetimi ile ilgili gerçekleşmesi olası senaryolar üzerine konuştuk. Gerek kafe işletmeciliği, gerekse ticaret tecrübeme dayanarak kendimce mantıklı bulduğum cevaplar verdim. Onlar da bunun bilinciyle beni işe aldılar. Niye ticari çalışma hayatına devam etmedin diye soracak olursanız, elinizde ciddi bir kapital olmadığı sürece ticaret yapmak çok zor. Bütün çabalarınıza ve koşuşturmanıza rağmen yeterli olan ve hak ettiğiniz parayı alamadığınızı görüyorsunuz. Büyüklerimizin zamanından ticaret çok daha kolaydı. Her şey yeni yapılırken rekabet daha azdı. Bu kadar güçlü firmalar da yoktu. Günümüze bakıldığında her şey çok daha zorlaştı.

Neoplus Outlet ve Yaşam Merkezi

Neoplus Outlet ve Yaşam Merkezi

Eskişehirlilerin alışveriş yapma alışkanlıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kendimizden örnek vermek gerekirse, buradaki tek outlet mağazası olduğumuz için Eskişehirlilere en iyi hitap edebilecek alış veriş merkezi Neo AVM diye düşünüyorum. Gelir düzeyi ne olursa olsun belli bir maaşlı kitlenin çalıştığı bir şehir burası. Şehir nüfusunun en fazla %1O’u ticaretle ya da yatırımlar uğraşarak üst düzey gelir sağlıyordur. Konuşup tanıştığım üst zümre insanlardan büyük bir çoğunluğu, İstanbul ya da Ankara’dan alış veriş yapıyorlar. Bu nedenle, ne yazık ki bu %1O’luk kitle, Eskişehir’in alış veriş alışkanlıklarını şekillendirmeye yetmemiş. Eskişehirliler, fiyat odaklıdan ziyade hem fiyat hem de kalite odaklı tüketimden yana bir tavır izliyor. Bir de insanlarda outlet mağazalarının defolu ürünler sattığına dair bir algı var. Bu algı tamamen yanlış. Outlet mağaza, belirli markaların bir önceki sezona ait ürünlerinin çok daha uygun fiyatlara satıldığı mağazadır. Bu mağazalar, çok daha düşük gelir gruplarına hitap ediyor. Türkiye’de Outlet mağazalar ilk olarak, 2005 yılındaki kriz döneminde, perakendecilerin stok mallarını eriterek nakde dönüştürmek amacıyla çıkardıkları bir pazarlama stratejisi olarak doğdu. Günümüzde bu outlet mantığına yeni sezonlar da eklenerek firmalar kar etmeyi amaçlıyor. Outlet ile yeni sezonu oranlarsak tüketicinin kendisini kandırılmış hissetmemesi için bir outlet mağazasında en az %70 outlet %30 yeni sezon bulunması gerekiyor. Bu da müşteri için bir avantaj, bir alternatif halini alıyor. Müşteriler, normal mağazalarda bulamadıkları eski sezon ürünleri, çok daha uygun fiyatlarla ve yeni sezonları n yanında bulabiliyor. Outlet mağazaların avantajı bu.

Eskişehir’e kısa bir süre önce gelmiş olmanıza rağmen, işinizdeki başarılarınız, genç girişimcilere verdiğiniz destekler ve kentteki sosyal projelere olan ilginizle adınızdan sıkça söz ettirdiniz. Hem Neo AVM olarak, hem de bireysel anlamda bugüne kadar hangi projelere destek verdiniz?

Biz henüz bir yıldır burada olan, yeni bir yönetimiz. Neo AVM ile ilgili gördüğümüz en büyük sıkıntı, Öğrencilerin aklına NeoPlus’un çok fazla gelmemesi. Bunun belki de en büyük sebebi, sürekli değişen yönetim şirketi ile sürekli değişen müdürler. Bu elbette ki çok büyük bir kopukluğa sebep oluyor. Biz elimizden geldiğince bu kopukluğu düzeltmek için çabalıyoruz. Özellikle Anadolu’da bir AVM yönetiyorsanız, şehrin bir parçası olmanız, oradaki insanların sizi kabullenmesi çok önemli. Biz kendimizi kabullendirmek ve zihinlerde oluşan uzaklık algısını yok etmek adına bu projelere imza atıyoruz. Öğrencilerin dışında, daha çok aileleri şu anda yanımıza çektiğimizi düşünüyoruz. Örneğin, Türkiye’deki birçok büyük AVM’ye gelmiş, fakat Eskişehir’e gelmemiş olan bir etkinliği; dinazor etkinliğini buraya getirdik. Bunun dışında uzay temalı bir başka etkinliğimiz vardı ve bu etkinlikler tamamen ücretsiz olmakla birlikte, etkinliklere toplamda 10 bin den fazla çocuk katıldı. Bunun duyurulması aşamasında belediyelere ve il milli eğitim müdürlüklerine, etkinliğin eğlendirici ve bir o kadar da öğretici olduğuna dair bir yazı gönderdik. Servis kısmında da yine biz destek olduk. Tepebaşı Belediyesi ile ortak bir çalışmaydı bu ve ailelerden de çok olumlu tepkiler aldık. Öğrenciler için ise elimizde birkaç proje mevcut ve bu projeler gerçekleştirildiğinde öğrenciler de bize aynı şekilde yakınlaşacaklardır diye düşünüyorum. 2013 Kasım ayı gibi tramvay hattı Neo’nun önüne kadar gelmiş olacak. Bunun dışında yeni kiracılar, kafeler ve mağazalar açma yönünde girişimlerimiz mevcut. Yeni bir eğlence merkezi kuruluyor. Yine onun da açılması Ekim – Kasım gibi olacak. Kısaca söylemek gerekirse yılbaşından itibaren Neo AVM’nin çok daha öğrenciye yönelik, tercih edilebilir olmasını arzu ediyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Öğrenci kulüplerinin birçoğuna sponsor oluyoruz. Onlara birçok konuda destek olmak hem sosyal sorumluluk hem de öğrenciye destek açısından güzel bir çalışma oluyor. Öğrenciler dışında, belediyelerle ortak çalışmalarımız oluyor. Sergilere ev sahipliği yapıyoruz. Bunların isimlerini tek tek vermekten ziyade genel olarak bahsetmiş olmak çok daha açıklayıcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *