NEF’den 2000 konut daha

Gayrimenkul sektörüne yenilikçi yaklaşımlar getiren NEF, 13 gün önce satışa çıkardığı NEF Kağıthane 03 ve NEF Merter 12 projesinde yer alan 897 dairenin 523 tanesini 13 günde satmayı başardı.
NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, müşterilerden gelen talebi karşılamakta zorlandıklarını ifade ederek, “Nisanda satışa çıkarmayı planladığımız 2 projeyi yoğun talep nedeniyle kasım ayına çektik” dedi.
Timur, satış ofisine gelen her iki müşteriden birisinin konut satın aldığını belirterek, 13 günde toplam 200 milyon liralık ciro elde ettiklerini kaydetti. Erden Timur, “Talebi karşılamakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

800 milyon liralık yatırım
8-10 Ekim tarihlerinde Dubai’de yapılan Cityscape Fuarı’nda projelerini görücüye çıkaran Erden Timur, 26 Eylül’de satışa sundukları NEF Kağıthane 03 ve NEF Merter 12’de yer alan 897 dairenin 523 tanesini 13 günde satmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Yeni projelerin yine Merter ve Kağıthane’de konumlandırılacağını belirten Timur, merkezi lokasyonlarda hayata geçirmeyi planladıkları toplam 2 bin konutluk 5 yeni konut projesinin değerinin 800 milyon lira olduğunu söyledi. Daha önce satışa çıkardıkları Haliç projesinde ise 18 günde 300 konut sattıklarını aktaran Erden Timur, Kağıthane ve Merter projeleriyle bu rekoru yenilediklerini ifade etti.

36 Türk firması katıldı
Ortadoğu’nun en önemli gayrimenkul fuarı olarak anılan Dubai Cityscape Global 2013, 200 farklı ülkeden 25 bin ziyaretçi ile kapılarını açtı. Türk gayrimenkul firmalarının da yoğun ilgi gösterdiği fuarda 36 Türk firmasının stantları büyük beğeni topladı. Türk firmaları Arap yatırımcılara projelerini tanıtmak için 10 Ekim’e kadar sürecek fuarda yerini aldı.
Türkiye ise 36 gayrimenkul firmasıyla fuarda yer alarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra en çok katılımı gösteren ülke olarak dikkat çekti. Fuar başlamadan bir gün önce, Türk firmalarının faaliyetlerini anlatmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan Gulf News gazetesinde 16 sayfalık Türkiye Gayrimenkul Eki yayınlanması da Türk stantlarına ilgiyi artırdı.

GYODER fuarda yer aldı
Dubai’deki fuara katılan firmalar arasında Babacan Yapı, Bak Yapı, Bio City, Bulut İnşaat, Dumankaya, Ege Yapı, Eroğlu, Garanti Koza, İş GYO, KLK Yapı, Nef, Torunlar GYO, Trump Towers, Vadistanbul ve Viatrans-Meydanbey ortaklığı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Maslak 1453 projesini bu fuarda tanıtan ve büyük ilgi gören Ağaoğlu da Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden katılımcı olarak yer aldı.
Fuara katılan mimarlık ofisleri ise TAGO Mimarlık, Tabanlıoğlu, Mimarlar Workshop, Dome Mimarlık oldu. Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER de fuarda yer aldı.

New York’a satış ofisi
Dünyanın farklı şehirlerinde satış ofisleri açmayı planladıklarını ifade eden Timur, Dubai ve New York için çalışmaya başladıklarını söyledi.
Erden Timur, “Cityscape Dubai’de görücüye çıkarılan yeni projelerimizin gördüğü ilgiden dolayı talebe cevap verebilmek için burada bir satış ofisi açmaya karar verdik. Gelecek yıl açmayı planlıyoruz. Nihai hedefimiz bu ofislerle farklılığımızı gösterip, buralarda yeni projeler geliştirmek” dedi.

Singapur’dan talip geldi
Ortadoğulu bir yatırım grubunun toplu alıma yönelik kapılarını çaldığını anlatan Timur, 200 milyon dolarlık blok satışa sıcak bakmadıklarını ama pazarlık aşamasında olduklarını söyledi.
Timur, ayrıca NEF Kağıthane 03’ün ofis binasının henüz satışa sunulmadığını belirterek, “Buranın toplu satışı için yabancılarla görüşüyoruz. Singapurlu bir gruptan toplu satış için teklif aldık” dedi. Timur, ofis için toplu satış bedelinin ise 120 milyon lira olduğu söyledi.

Yeni projeler için 26 arsa aldı
İstanbul şehir merkezinde 26 adet arsayı satın almak üzere anlaşmaya vardıklarını kaydeden Timur, buralarda projelendirme aşamasına geçtiklerini ifade etti. Kağıthane ve Merter’deki projelerine 9 bin lira peşinatla ve 1200 liralık taksitlerle satışa sunduklarını hatırlatan Timur, “Şehir merkezinde uygun fiyatlı nitelikli konuta çok yoğun talep var. Bu kadarını biz de beklemiyorduk. Şimdi hedefimiz yeni projelerimiz için bankalarla anlaşıp ödeme koşullarını daha da uygun hale getirmek” dedi.

 

‘ALIŞTIKLARI YERDE YENİ BİR HAYAT SUNUYORUZ’
Türkiye’nin her yerinde devam eden kentsel dönüşüm rüzgârı Gaziosmanpaşa’yı da etkisi altına aldı. 14 mahallede 393 hektarlık alanda ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm’ sloganıyla gerçekleştirilen Gaziosmanpaşa dönüşümünü anlatan Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, vatandaşlara alıştıkları yerde yeni bir hayat sunduklarını ifade etti.
Gaziosmanpaşa’nın 3’te birinin yenilendiğini belirten Erol, 105 bin Gaziosmanpaşalının yüzünü güldürecek proje kapsamında 2013 sonuna kadar 3 bin 500 bina boşaltılıp yıkılarak yerine 15 bin yeni konut inşa edileceğini söyledi.
Erol, şu ana kadar 6 bin hane sahibiyle görüşüp yüzde 80’iyle anlaşarak 7 mahallede 1.127 binanın yıkıldığı, 1.050 hanenin kiraya çıktığını belirtti. Kiraların Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından ödendiğini vurgulayan Başkan Erol, “Dönüşüm projelerimizi Gaziosmanpaşa’nın geleceği ve Gaziosmanpaşalıların mutluluğu için gerçekleştiriyoruz” dedi.
“Kentsel dönüşüm için hali hazırda 165 dönüm yer boşaltıldı. Hedefimizde ilk etapta 3 bin 500 binanın yıkımı ve 15 bin yeni konutun inşa edilmesi var” diyen Erol, “Kentsel dönüşümde ön koşulumuz anlaşmadır. Biz, kiracıların bile hakkını koruyoruz. Onlara da belediyenin sahibi olacağı dairelerden uzun vadeli olarak satın alma hakkını tanıyoruz. Kesinlikle insanları zorla kentsel dönüşüme sokmuyoruz” diye konuştu.

 

Kentlerin ‘ByPass’ edilen sorunları Arkımeet’te
Türkiye’deki en büyük mimarlık platformu olma özelliği taşıyan ve bu yıl ilk kez düzenlenen ARKIMEET, ‘Mimarlar İstanbul’da Buluşuyor’ sloganıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Aynı zamanda Dünya Mimarlık Günü olarak kutlanan 7 Ekim’de başlayan etkinlik dünyanın farklı kentlerinden İstanbul’a gelen birçok mimara ev sahipliği yapıyor.
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ‘ByPass’ temasıyla gerçekleştirilen ARKIMEET 2013’te, yerel ve küresel ölçekte kente ve kentliye dair yerel-küresel sorunlar ve bu sorunlara cevap olarak üretilen çözümler masaya yatırılıyor.
Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, kentlerin birçok önemli sorunla karşı karşıya bulunduğunu, çoğu zaman bu sorunların geçici çözümlerle ‘ByPass’ edildiğini belirtti. Yılmaz, “ARKIMEET 2013’te sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin 81 ilinden gelecek mimarlarla tüm kentlerimizin sorunlarını tartışmaya açmak istiyoruz” dedi.
ARKIMEET 2013’ün bir diğer açılış konuşmacısı da İstanbul’daki simge yapılardan biri olan Milli Reasürans binasının mimarı Sevinç Hadi oldu. Hadi, “Son 50-60 yıllık dönemde inşa edilen yapılar tescilli bina statüsünde korunmuyor. Bunun nedenini anlamakta zorluk çekiyorum. Tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçası olan anıtsal yapıların korunması için gerekli çalışmaların başlatılması önemli” dedi.

Elçilikleri Türk mimarlar yapıyor
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Naci Koru ise Dışişleri Bakanlığı’nın, 2011 yılından bu yana uygulanan temsilcilik binalarıyla ilgili stratejilerini ve projelerini, ARKIMEET 2013’ün katılımcılarıyla paylaştı. Koru, “Son yıllarda dış politika açısından aktif durumdayız. Çalışmalarımıza Afrika ülkelerinde de devam ediyoruz. Çalışmaya başladığım ilk dönemde Afrika’da 4 temsilciliğimiz vardı. Yapılan çalışmalarımızla bugün 35 temsilciliğimiz bulunuyor. Bu çalışmalarımızda Türk mimarlarla çalışmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Ve onlara diyoruz ki yeni projeleriniz varsa bizimle mutlaka iletişime geçin” diye konuştu.

 

Tabanlıoğlu ülkeye büyük ödülle döndü
Ulusal ve uluslararası birçok özgün projeyi hayata geçiren Tabanlıoğlu Mimarlık, birbiri ardına aldığı ödüllerle başarılı çalışmalarını taçlandırmaya devam ediyor. Türk mimarlığının uluslararası markası Tabanlıoğlu’na son ödül ise, dünya mimarlarını buluşturan WAF 2013’ten geldi.

Birinciliği kaptı
2–4 Ekim 2013 tarihleri arasında Singapur’da bu yıl 6’ncısı düzenlenen WAF 2013 (World Architecture Festival – Dünya Mimarlık Festivali), yine dünya mimarlarını buluşturdu. 65 ülkeden 2 bini aşkın mimarın katıldığı festivalde, binlerce proje çeşitli kategorilerdeki ödüller için yarıştı.
Dünyanın en prestijli mimarlık etkinlikleri arasında yer alan WAF 2013’te, Tabanlıoğlu Mimarlık ‘Selçuk Ecza Genel Müdürlük Binası’ ile Ofis Projesi kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.
WAF 2013 jürisi, Selçuk Ecza Genel Müdürlük Binası’nı ‘daha sıcak, insani ve keyifli bir ofis atmosferi mefhumuna katkısı vurgusu, sosyalleşme ve yaratıcılık öngörüsü’ değerlendirmesiyle, Ofis Projesi kategorisinde birincilik ödülüne layık buldu.

 

KoruFlorya satış ofisi bayramda açık olacak
Florya’nın son büyük konut projesi olma özelliğini taşıyan KoruFlorya, deniz, göl ve orman manzaralı konutları tercih eden geniş aileleri bayramda satış ofisine bekliyor. 60 ay sıfır faizli ödeme seçeneklerinin sunulduğu KoruFlorya’nın satış ofisi, Kurban Bayramı’nın 3. günü potansiyel ev sahiplerini ağırlayacak.
Aydınlı, Metal Yapı Konut, Arke ve Vizyonlife ortaklığının TOKİ işbirliğiyle hayata geçirdiği KoruFlorya’da 3+1’den 7+2’ye kadar 52 farklı tipte daire seçeneği sunuluyor.
298 konutluk KoruFlorya’da anlaşmalı bankalar aracılığıyla 120 aya kadar vade fırsatı sunuluyor. Projede 301 mağazaya yer veriliyor.

 

Son 155 daireye özel bayram kampanyası
Yalçıntepe Group tarafından Bahçeşehir’de hayata geçirilen Maximoon’da son 155 daireye özel bir kampanya hazırlandı. Kurban Bayramı boyunca geçerli olacak kampanya kapsamında 12 ay sıfır faiz fırsatı ile ev sahibi olmak mümkün. Peşin alımlarda yüzde 5 indirim sağlanan Maximoon’da ödeme planını da ev sahibi adayları belirliyor. Maximoon’da 24 aya 0.24, 36 aya 0.36, 48 aya 0.48 ve 60 aya 0.60 faiz oranları kampanyadan yararlanmak isteyenleri bekliyor.
Biri rezidans 8 blokta 1.332 konut, biri hipermarket olmak üzere 93 mağazası bulunan arasta tarzı Çarşı ve bir kreşten oluşan Maximoon’da 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelere yer veriliyor.

 

Kalekent’in % 20’sinin satışını bir ayda bitirdi
Gül İnşaat, Liv Yapı ve 3S Kale ortaklığı ile Beylikdüzü’nde inşa edilen Kalekent konut projesi yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. Toplamda 100 bin metrekare alan üzerinde 250 milyon dolar yatırımla 2 etaptan oluşacak henüz temel aşamasındaki projenin yüzde 20’si satıldı.
Liv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın, yatırımcıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını belirtti. Lansmandan bu yana geçen 1 aylık süreçte konutların yüzde 5 prim yaptığını söyleyen Aydın, daireleri 2015 yılında sahiplerine teslim edeceklerini ifade etti. Sönmez Aydın, projenin, tamamlandığında yatırımcılarına en az yüzde 50 prim kazandıracağını vurguladı.

 

Konya’daki yeni proje için harekete geçti
Seha Yapı, Konya’da daha önce yapılmamış nitelikte yeni bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı. Firma, Meram-Kozağaç bölgesinde 31 milyon 500 bin lira değerinde Konya’nın 244 bin metrekarelik en büyük imarlı arazisini satın aldı.
Satın aldıkları yeni arazi hakkında açıklama yapan Seha Yapı Genel Müdürü Hüdaverdi Dursun, “Burada geleceğin Konya’sını bugünden yansıtacak önemli bir proje hayata geçirmeyi planlıyoruz. Dünya çapındaki metropollerde görülebilecek türden çok farklı tasarım ve nitelikleri olan bu proje, sunduğu konsept ve yaşam vaadi ile Konya için sıra dışı bir proje olacak. En kısa zamanda projenin detaylarını paylaşacağız” dedi.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Moda Haftası nasıl başladı? başlıklı makalemizde Didem Soydan, İstanbul Moda Haftası ve K hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *