NCIS nasıl bir dizi, konusu ne?

2003 yılında yayın hayatına başlayan ve an itibariyle II.sezonunu sürdüren NCIS (Naval Criminal Investigate Service), Türkçe çevirimiyle de “Deniz Kuvvetleri Kriminal Araştırma Servisi”, gayet başarılı bir polisiye dizi.

Dizi; Deniz Kuvvetleri’ne ilişkin suçları araştıran, her biri bir diğerinden yetenekli özel bir ekibin serüvenlerine odaklı… Ancak kendisini benzerlerinden ayıran başlıca özelliği, bol miktarda mizahla yoğrulmuş olması denilebilir. Ki, bu mizahı ortaya çıkaranların başında yakışıklı ve karizmatik karakter “Anthony DiNozzo”yu canlandıran Michael Weatherly yer alıyor. Her ne kadar bölümler ilerledikçe tüm karakterlerin geçmişleri ve mizaçları tek tek irdeleniyorsa da, bunların başını Mark Harmon’ın canlandırdığı “Leroy Jethro Gibbs” karakteri çekiyor. Çünkü hem ekibin lideri hem de bu ekibin liderliğine nasıl geldiğini görüyoruz. “Gibbs” karakteri bir nevi dizinin ve hikâyenin belkemiğini oluşturuyor dersek yalan olmaz.
Aslında dizinin hikâye açısından öyle kuş konduran bir yanı yok ama hem mizahının güçlü olması hem de olay ve karakterlerin birbirleriyle sağlam kurulması izleyeni sezondan sezona sürüklemeyi başarıyor.

DiP NOT

– NCIS, 10 sezonluk “JAG”dan türemiş bir dizi. Ancak “JAG” sahadaki askeri faaliyetler üzerine yoğunlaşırken “NCIS”, kriminal araştırma üzerine konumlandırılmış.

– Başroldeki Mark Harmon’u, 80’lerin unutulmaz dizisi “Flamingo Yolu”ndan tanıyoruz.

– İlginçtir ki, bu diziden de “NCIS: LOS ANGELES” adıyla ve 5’inci sezonunda olan bir dizi türedi. (Bu diziye de daha sonra değineceğiz)

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *