Naziler bulamasın diye…

John F. Kennedy’nin Fransız bir aristokrattan aldıktan sonra Hollywood yıldızlarının gözdesi haline gelen parfüm 60 yıl sonra tekrar satışta! Fenomen haline gelen parfümü asıl ilginç kılan ise başına gelenler…

ABD merkezli moda blogu Fashionista’da yer alan haber, ABD’nin suikaste kurban giden eski başkanı Kennedy’nin 1937’de Fransız Rivierası’nda öğrenciyken tanıştığı bir aristokrattan aldığı parfümün 195 dolara (383 TL) yeniden satışa çıktığını ortaya çıkardı. Fakat, parfümün 60 yıl sonra yeniden satılmasından çok, Kennedy döneminde yarattığı etki de yeniden gün yüzüne çıkmış oldu.

Hollywood’da bir fenomen
Kennedy, parfümü tesadüfen tanışıp kokusunu beğendiği Albert Fouquet sayesinde keşfetmişti. Kokusunun ismini sorduğu Fouquet ise, parfümün bir örneğini Kennedy’nin oteline, yanında “Bu şişede Amerikan kimliğinizde eksik olan Fransız parıltısının bir tutamını bulacaksınız” notuyla bıraktı. Bu tarihten itibaren parfümü kullanmaya başlayan Kennedy, ABD’ye döndüğünde arkadaşlarının gösterdiği ilgi sonunda Fouquet’ye yazdığı bir mektupla, biri kardeşi Bob (Robert Kennedy) için olmak üzere dokuz şişe daha sipariş etti. Fouquet ise, bu siparişten sonra parfümünü markalaştırdı ve markasına “Eight & Bob” (Sekiz & Bob) ismini verdi. Kısa sürede Kennedy’nin babası Joe ve arkadaşları Cary Grant, James Stewart gibi yıldızların gözdesi olan parfüm, Hollywood çevrelerinde bir fenomen haline geldi.
1939’da bir kazada ölen Fouquet’nin parfüm üretimini aile hizmetkârı Philippe üstlendi. Fakat, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle işini kaybeden Philippe, siparişleri Nazi askerlerine yakalanmadan göndermenin sıradışı bir yolunu buldu. Philippe, Hollywood’un bu parfüme tutkusunu karşılayabilmek için kitapların arasına sakladığı şişeleri gemilere teslim ediyordu.
Philippe’in ölmesiyle parfümün kaybolan formülünü ailesi 60 yıl sonra yeniden keşfetti. Parfümün en güçlü esansını odunumsu vanilya aroması oluşturuyor. Bitkinin hasatının yalnızca yüzde 7’sinin kullanıma elverişli olması nedeniyle parfümün üretimi olacak.

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

1 Response

  1. January 25, 2015

    […]  Naziler bulamasın diye… […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *