NATO Parlamenter Asamblesi nedir?

NATO Parlamenter Konferansı, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne üye ülkelerden 158 parlamenterin 1955 yılında Paris’te yaptığı toplantıda kuruldu. Bu örgütün ismi 1966 yılında Kuzey Atlantik Asamblesi; 1999 yılında ise NATO Parlamenter Asamblesi olarak değiştirildi. NATO Parlamenter Asamblesi; 28 NATO üyesi ülkeden 257 parlamenterin; 14 Ortak ülkeden 66 parlamenterin ve Avrupa Parlamentosu’ndan temsilcilerin katılımı ile oluşuyor.

‘Rolünüzü saygıyla selamlıyorum’
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Suriye’de akan kanın durması ve Mısır’daki siyasi gelişmeler konusunda 26 Ağustos’ta uluslararası parlamentolara bir mektup göndermişti. NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Hugh Bayley de Çiçek’e cevaben bir mektup yazdı. Bayley, “Suriye’de devam eden trajedi ve Mısır’da son zamanlarda üzücü gelişmeler hakkındaki endişelerinizi belirttiğiniz 26 Ağustos tarihli mektubunuz için teşekkür etmek isterim” diye başlayan mektubunda görüşlerini özetle şöyle dile getirdi:

Umudunuzu paylaşıyorum
“Öncelikle söylemek isterim ki, bölgenin, 2010’un sonunda Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da meydana gelen yeni bir demokratik değişim dönemi hareketi başlatan cesur halkın amaçlarına ve arzularına dönebileceği umudunuzu tamamı ile paylaşıyorum. Çok önceden NATO Parlamenter Asamblesi, bu hareketlerle güçlü desteğini dile getirmiş ve bölgedeki yeri demokratik olarak seçilmiş parlamenter organlarla parlamenter kapasite geliştirme ve güvenlik sektörü reformu alanında ayrım sunmuştur.
Mısır’da gördüğümüz aksilikleri ve Suriye’de gelişen trajediyi dikkate alırsak bölge halkının demokratik ve özellikle özgür olarak seçilmiş parlamenter yapıları desteklemeyi sürdürmesinin görevimiz olduğu görüşünüzü paylaşmaktayım. Doğru olarak vurguladığınız gibi tek bir ses olarak konuşabilirsek etkimiz daha güçlü olacaktır. Bu bağlamda sizin endişelirinizi paylaşmak ve bu konuların hakettiği ehemmiyeti kazanması için müttefik ve ortak ülkelerdeki liderlere ulaşmanızı kuvvetle destekliyorum. Ayrıca bölgedeki gelişmelerle ilgili ülkenizin oynadığı ve oynamayı sürdürdüğü başörülü saygıyla selamlamaktayım. Özellikle ülkenizin Suriye’deki iç savaşın neden olduğu kötüleşen insani krizle alakadar olmaktaki takdire şayan rolünü kutlamak isterim.
Mısır’daki, Suriye’deki ve daha geniş olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler Dubrovnik’te 11-14 Ekim’de yapılacak yaklaşan Genel Kurul’un gündeminde belirgin bir şekilde ön plana çıkacaktır. Aslında bunlar Asamble’nin tüm komisyonlarında görüşülecek ve Asamble’nin Siyasi Komisyonu’na sunulacak bir kararın başlığı olacaktır. Bu kararın görüşülmesi, mektubunuzda tam olarak bahsettiğiniz üzere müttefik ülkelerdeki parlamenterlere fikir teatisi yapmak ve ortak bir fikirde birleşmek için mükemmel bir fırsat sağlayacaktır. Bu nedenle NATO parlamenter Asamblesi’nin Türk delegasyonu üyelerinin bu karar üzerindeki görüşmeye aktif katılımın sabırsızlıkla beklemekteyim.

Temasa geçmekten kaçınmayın
Aynı zamanda kişisel olarak Asamble’nin Başkanlık Divanı’nın 4-5 Kasım’da Türkiye’ye yapacağı ziyaret nedeniyle sizinle bir araya gelmeyi sabırsızlıkla beklemekteyim.
Bu esnada NATO Parlamenter Asamblesi’nin daha fazla yardımı dokunabilirse lütfen benimle temasa geçmekten çekinmeyiniz.”

Bir önceki yazımız olan Hamas iflas edebilir başlıklı makalemizde Halid Meşal, Hamas ve Hamas lideri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *