Murat Yıldırım: Artık daha iyi ve özgürüm

Murat Yıldırım: “Bugüne kadar hep ‘sencil’ yaşadım.   Uzun zaman sonra yalnızım. Kendimi artık daha iyi ve  özgür hissediyorum; en önemlisi de aklım rahat…”

Yunanistan, Gürcistan, Balkanlar ve Ortadoğu’nun Prensi’ olarak anılan oyuncu Murat Yıldırım, ilk başlarda benimseyemediği oyunculuğu, artık hayatının mesleği olarak gördüğünü söylüyor.

Aralıkta vizyona girecek olan ‘Kırımlı’ filmi öncesi InStyle dergisi için objektif karşısına geçen Murat Yıldırım; oyunculuğunun yanı sıra hayatı algılama biçimini de anlattı…

Nasılsınız?

Gayet iyiyim valla, kötü olmamı gerektirecek bir sebep yok. Hayatta her şeyin üstünde tuttuğum bir şey var ki, o da her ne olursa olsun bir şekilde ‘var olmak.’ Bu her zaman daha üste kalan bir durum. Kırk ya da elli sene önce yoktum ama şimdi varım bundan daha güzel bir şey olabilir mi?
Hayatta kötü olmayı gerektirecek şeyler elbette olacak ama çok fazla üzerinde durmamak lazım, bu kadar canlının arasında, özenle seçilmiş bir varlık olarak bunun keyfini çıkarmalıyız.

Öncelik sıralamanızda değişen bir şey oldu mu?

Kendim, ailem, dostlarım ve işim. Bu sıralamayı kolaylıkla değiştiren biri değilim.Oyunculukta geldiğiniz noktaya dair neler söylemek istersiniz?

İşleri, karakterleri benimsedikçe oyunculuğu da daha çok sevdiğim söylenebilir. İlk zamanlar aslında eğitimini aldığım mühendislikle beraber, oyunculuk üzerime giyemediğim bir kıyafetti ama zamanla bu mesleğe alıştım ve sevmeye başladım. Artık rahatlıkla oyunculuğun hayatımın mesleği halini aldığını söyleyebilirim.

Hayatta sizi en iyi anlatan şey nedir?

Kendimi bu şekilde anlatmak çok alışık olabileceğim bir şey değil çünkü hayatta kendinizi hâl diliyle anlatırsınız. Dil yalan söyler, hâl gerçeği söyler. İnsanın kendi bildiği yoldan gitmesi, söylenilenleri pas geçmesi esas olan. Eskiden mesela söylenilenleri aklıma çok takardım ama son 1,5 yıldır hiçbir şeye yorum yapmıyorum. Sanırım artık şunu öğrendim; değiştiremeyeceğim hiçbir şey için uğraşmıyorum, değiştirebileceğim bir tek şey var o da kendim ve ben de artık kendimle ilgileniyorum.

Giyim stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Kendimi rahat hissettiğim kıyafetler önceliğim oluyor. Tercihim kıyafetin çok ön plana çıkmaması ve mümkünse benimle bütünleşmesi. Ne istediğimi bilirim, haliyle alışveriş esnasında kafamda oluşturduğum bir sistem vardır ve hızlıca onu uygularım. Bazen kadınlara o anlamda üzülüyorum, rahatlık seven bir insan olarak topuklu ayakkabı aklımın alabildiği bir şey değil.

AŞIK OLMAK KOLAY DEĞiL

‘Hayatınızda yeni bir dönemdesiniz. Size aşkla ilgili bir soru sormak için vakit erken mi?
Evet, her şey henüz çok yeni. Hem aşık olmak öyle kolay mı? Aşk, bence iki insan arasındaki en
yüksek mertebedeki karşılıksız sevgiye denir.

Neler değişti, bu yeni dönemi biraz anlatabilir misiniz?

Ben hayatımı hep ‘sencil’ (benim türettiğim bir kelime) yaşadım, bencilin karşılığı olarak düşünebilirsiniz bunu. Uzun bir zaman sonra kendimle yalnızım, dönüp neler yaptığıma bakıyorum. Hatalarını düzeltmektan keyif alan bir adamım, hatta bunun da zaman içerisinde kaybettiğimiz önemli bir becerimiz olduğunu düşünüyorum. Aklımla bu tip şeyleri idare etmek hoşuma gidiyor. ‘Tanrım değiştirebileceğim şeyler için güç, değiştiremeyeceğim şeyler için sabır, ikisi arasındaki farkı anlamam için de akıl ver…”  Mesela bu benim dualarımdan bir tanesi. Kendimi iyi, özgür hissediyorum, aklım rahat, kendimde kalmak bu aralar hoşuma gidiyor.

‘Kırımlı’ filmi aralıkta vizyonda olacak, heyecanlı mısınız?

‘Kırımlı’, daha önce sinemada değinilmemiş bir hikaye. Tarihte gerçekliği olan, Cengiz Dağcı’nın romanından uyarlanmış bir film. Yaklaşık dokuz haftada çekildi, 12 Aralık’ta vizyonda olacağız. Ben, Polonyalı bir direnişçiye (Selma Ergeç) aşık olan bir Türk subayı canlandırıyorum. Açıkçası filmin fragmanı beni
ve yakın çevremi çok heyecanlandırdı, umarım seyirciden de aynı tepkiyi alırız.

Bir önceki yazımız olan Emre Belözoğlu kızına Zehra ismini verecek başlıklı makalemizde emre belözoğlu, emre belözoğlu eşi ve emre belözoğlu kızı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

5 Responses

 1. fila says:

  yaşasın MURAT,hep böyle ol canım,arkadaşlar biliyormusunuz MURAT öyle dir açık doğru düşünceli güçlü özgür ve mütevazi,evet O böyle dir,bu röportaj harika çok çok güzel,sizinden çok teşekkur ederim ve MURATın için muveffakiyat isteyorum herzaman

 2. IskraPandova says:

  Вие сте забележителен човек и актьор Мурат и аз затова Ви обичам.

 1. November 30, 2014

  […] Murat Yıldırım: Artık daha iyi ve özgürüm […]

 2. December 4, 2014

  […] Murat Yıldırım: Artık daha iyi ve özgürüm […]

 3. December 6, 2014

  […] Murat Yıldırım: Artık daha iyi ve özgürüm […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *