Murat Güloğlu: Haberin Messi’siyim

“Murat Güloğlu ile Hafta Sonu” programıyla her hafta FOX ekranındaki televizyoncu aynı zamanda “Şeffaf Oda”nın da yapımcısı

Çok renkli bir haber sunumunuz var. İzleyiciden nasıl dönüşler alıyorsunuz?
Hiperaktifim, fırlamayım, spontanım. “Evinizin oğlu” Murat Güloğlu’yum ben. “Evin Oğlu” olmak içtenlik, sıcaklık gerektirir. Yanlışa, zalimliğe, haksızlığa karşı isyanıyla evin içinden birisiyim. Ev halkının özellikle anne ve çocukların benimsemesi eşsiz bir durum. “Aç bakalım televizyonu da, evimin oğlundan alalım haberleri” kadar fevkalade bir cümle olabilir mi? Esas olan seyircinin buna “Evet” demesidir. Ben böylesi ciddi bir iş yaparken, rengi o ciddiyetin içine katıp, harmanlayıp seyircinin karşısına çıkıyorum ve o ciddi haberleri bu şekilde izletiyorum.

Haberin içinde geldiğiniz için ekranda olmanın avantajını yaşıyor musunuz?

Temelden, dipten gelmenin ciddi bir özgüveni vardır bende. Tırnaklarımın dili olsa da konuşsa. Çarpışa çarpışa geldim bu noktaya. Kimseye eyvallahım yok. Gözüpek, enerji yüklüyüm. Haberin Messi’siyim. Her zaman, her yerde haberciyim. Haber masam haber mutfağımdır aynı zamanda. İşte benim gibi habercileri “spiker”lerden ayıran da budur. Bildiklerimi söylerim, bilemediklerimi de söylerim. Bu da samimiyet göstergesidir. Ben bana düzülen methiyelere de, gelen eleştirilere de “Eyvallah” diyen bir adamım. Her ikisini de ekranda rahatça paylaşırım izleyicimle. Hem mükemmellik kusurla mümkün.


Sosyal medyada sizin için “Atarlı spiker” yorumu yapılıyor. Bunun için ne düşünüyorsunuz?

Özellikle netteki sözlüklere bakarsanız beni devasa bir itici TV şahsiyeti olarak da tanıyabilirsiniz. Haksız da sayılmazlar aslında. Ben de beni tanımadan izlesem, “Ne ukala adam”, “Bu ne iddia?” derim. Özgüvenin bu kadar tavan yapması ve bunun ekrandan yansıması pek görülmüş bir hadise değil aslında. O kadar eleştireceksiniz ama kumanda elinizde “Ne yumurtlayacak acaba?” diye de merakla bekleyeceksiniz. İşte seyirciyi ekranda tutmanın sırrı bu. Genel yayın yönetmenim Doğan Şentürk’le yeni ve farklı bir şey denedik ve oldu, tuttu tabir-i caizse. İşin özünde samimiyet olunca yakıştırıyorsunuz. Atarlanmalarınız da bir süre sonra sizden beklenir oluyor.

‘GÜNERi CIVAOĞLU ÖRNEK BiR iNSAN’

Master’ımı Galatasaray Üniversitesi’nde yaptım doktoramı da Güneri Bey’in (Cıvaoğlu) yanında. Müthiş bir medya geçmişi var. Tecrübelerini bu denli paylaşmaktan haz duyan, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, komplekslerinden arınmış çok az insan tanıdım. Yalnızca gazetecilikten bahsetmiyorum, yaşama dair zarif duruşuyla, hayatı algılayışıyla benim için örnek bir insan olmuştur. Beraberliğimiz çok uzun yıllara dayanır. Özgüvenimin bu derece yüksek olmasında Güneri Cıvaoğlu’nun katkısı büyüktür.

SERCAN KISMET

Bir önceki yazımız olan Aslı Hünel Mutfak Keyfi programını anlattı başlıklı makalemizde asli hünel, Aslı Hünel 2014 ve asli hünel röportaj hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *