Mulatu Astatke kimdir?

ABD’nin prestijli Berklee Müzik Okulu’nda eğitim alan ilk Afrikalı olma unvanına sahip, 70’li yıllarda yarattığı, caz ritmleriyle Etiyopya’ya özgü melodileri harmanlayan Ethio-jazz türüyle cazda çığır açan Etiyopyalı müzisyen Mulatu Astatke, Akbank Caz Festivali kapsamında bu akşam saat 18.00’de Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet eşliğinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahne alacak. Astatke, konser öncesi Milliyet’e konuştu.

Bu şekilde bir öncü olmak nasıl bir duygu? Berklee Müzik Okulu’nun ilk Afrikalı öğrencisiydiniz, Ethio-jazz’ın yaratıcısısınız. Bu sizi tatmin ediyor mu?

– Berklee’de bize hep kendimiz olmamız gerektiğini söyleyen bir eğitmen vardı. Berklee’den mezun olduktan sonra New York’a gittim ve Ethio-jazz’ı yaratarak kendim olabileceğimi fark ettim. Bu müthiş müziğin öncüsü olmak gerçekten çok güzel bir his ama tatmin olmuyorum, hayır. Müzikte her zaman çalışmaya devam etmeniz gerekiyor, ben de sürekli yeni materyal üzerinde çalışıyorum, çalışmam lazım.

Afrobeat’in yaratıcısı Nijeryalı Fela Kuti de sizin gibi İngiliz müzik okulu Trinity College’a gitmişti. Trinity’nin sizi ve Kuti’yi köklerinize dönmeye ittiğini söyleyebilir miyiz?

– Bence Trinity müzik teorisi konusunda bana iyi bir taban verdi ama beni asıl Etiyopya müziğine iten okul Berklee’dir. Bu yüzden Berklee’ye hep minnettar kalacağım.

Müziğinizden ‘sample’ alan birçok sanatçı var, Amerikalı hiphopçı Nas ve Somalili müzisyen K’naan gibi. Bu sample’lar hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Bu durum tabii daha genç bir kesimin Ethio-jazz’ı anlamasını ve sevmesini sağlıyor, bu yüzden müzisyenlerin müziğimden yararlanmasını hep destekliyorum, tabii yayıncımla temas kurdukları sürece.

Birçok kişi sizi Jim Jarmusch’un ‘Broken Flowers’ filmindeki şarkılarınız üzerinden tanıdı. Jarmusch’u daha önce tanıyor muydunuz, bu işbirliği nasıl oldu?

– Jim’le New York’taki bir konserimde tanıştım. Asistanı menajerimi arayıp “Jim Mulatu’nun konserine gelmek istiyor, büyük bir hayranı” demiş. Menajerim bunu bana ilettiğinde ben de “Tabii, gelebilir,” dedim çünkü kendisini tanımıyordum, tanıdığımda ise çok iyi anlaştık.

‘Türk müziğini seviyorum’

Hüsnü Şenlendirici ve Mısırlı Ahmet’le birlikte çalışmaya nasıl karar verdiniz?

– Açıkçası ikisiyle de daha önce çalışmadım, o yüzden konser doğaçlama gelişebilir. Ama sanırım birlikte çalmaktan zevk alacağız çünkü ben Türk müziğini çok seviyorum.

Bu sizin Türkiye’de dört yılda dördüncü konseriniz olacak, değil mi?

– Türkiye’deki kitleyi çok seviyorum. Müziği gerçekten çok sevdikleri belli. Bence Ethio-jazz’i de gerçekten seviyorlar.

Bir önceki yazımız olan Altın Portakal film festivali 50 yaşında başlıklı makalemizde 50. altın portakal film festivali, altın portakal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *