Muharrem Karataş elini kolunu sallayarak Dikmen’e gelmiş!

Terör örgütü DHKP-C’nin, önceki gün emniyeti hedef alan saldırılarda, Ak Parti’ye lav silahlı saldırıyı düzenledikten sonra Suriye’ye kaçtığı değerlendirilen Muharrem Karataş’ı kullanması, Karataş’ın sorun yaşamadan Ankara Dikmen’e kadar gelebilmesi istihbarat zafiyeti tartışması yarattı. Eylem için tetikte bekleyen güvenlik birimlerinin, önceki geceki son eylemde ikinci kez görev alan ve çatışmada ölen Karataş’ın gelişinden haberdar olmadığı öne sürüldü.

Yabancı heyet oradaydı
Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Karataş’ın yanısıra örgütün bombacısı Serdar Polat’ın Türkiye’ye girip Ankara’ya gelişi tespit edilemedi. Son dönemde, özellikle çözüm süreci çerçevesinde çalışmalarını PKK’ya yoğunlaştıran istihbarat birimlerinin DHKP-C’nin eylemlerine karşı etkisiz kalması “zafiyet veya eksiklik” iddialarına neden oldu.
Bu arada, DHKP-C’nin hedefi olan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Dikmen’deki polisevinde roket atıldığı sırada, yabancı bir heyetin de Türk Emniyeti’nin davetlisi olarak bulunduğu ortaya çıktı. EGM’nin davetlisi olan yabancı konukların, heyetlerarası resmi yemek sırasındaki söz konusu patlama sesinden etkilendikleri öğrenildi.
Yeni bir eylem timinin gerçekleştirdiği çifte saldırı sonrasında başkentte DHKP-C’nin “uyuyan hücre”sinin bulunduğu şüphesi doğdu. Ak Parti Genel Merkezi’ne yönelik saldırıyı gerçekleştirdikten sonra ağır silahlarla yeniden Ankara’ya gelerek eylem gerçekleştiren Karataş’la birlikte diğer eylemci Polat’a lojistik destek veren bir DHKP-C hücresinin varlığı değerlendirmeye alındı. Ankara polisinin önümüzdeki süreçte, daha önceki üç saldırıda eylemcilere destek veren uyuyan hücreyi ortaya çıkarmak için operasyon yapacağı ifade edildi.

 

Özel plan uygulandı
Ankara Emniyeti’nin önceki geceki olayın ardından özel bir müdahale planı uyguladığı ortaya çıktı. Ankara Emniyeti’nin olası bir eylem halinde hangi birimlerin hangi görevleri üstleneceğini gösteren özel bir müdahale planı hazırladığı ve önceki akşam da bu planı uyguladığı öğrenildi. Bu planın uygulanmasıyla, takip sırasında zaman kazanıldığı ve eylemcilerin daha kısa sürede tespit edilip bulunduğu ifade edildi.
DHKP-C’nin saldırı sonrasında dün sabah erken saatlerden itibaren hasar oluşan iki binada tamirat yapıldı. Ayrıca, polisevi ve ek hizmet binasına yönelik yeniden güvenlik risk analizi yapan EGM yönetimi, aldığı kararla binaların çevresine yeni nöbetçi kulübelerinin kurulmasını planladı.

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail Korkmaz olayında bir ilginç gelişme daha! başlıklı makalemizde ali ismail korkmaz, beşik otel ve Çevik Kuvvet polisleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *