Muharrem İnce’nin Bütçe görüşmesindeki konuşması

TBMM Genel Kurulu’nda 2014 yılı bütçesi üzerine şahsı adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, sonu kafiyeli biten sert cümlelerin yer aldığı bir konuşmayla iktidarı eleştirdi. Sosyal medyada izlenme rekorları kıran ve Ak Partilileri kızdıran tarihi konuşmanın satırbaşları şöyle:
– TOMA’nız elektrikli, başbakanınız öfkeli, bakanlarınız şaibeli, TOMA suyunuz Jenix’li, sporunuz dopingli, danışmanınız jöleli, televizyonlarınız penguenli. Gazeteleriniz yalanlı, dış politikanız kavgalı, enerjiniz pahalı, valiniz Artema’lı, bakanınız kınalı, mahdumlarınız çelik kasalı. Polisiniz peruklu, hâkiminiz uykulu, düzeniniz korkulu sağlığınız paralı, eğitiminiz sıfırlı, sınavlarınız kopyalı, ihaleleriniz fesatlı, adaletiniz çifte standartlı.
– ‘Dünya lideriyim’ dediniz, ne idamı engelleyebildiniz ne de 90 liderin gittiği Mandela’nın cenazesine gidebildiniz. Gezi olaylarında ‘Talimatı ben verdim’ diyorsunuz da Uludere’de talimatı kimin verdiğini bir türlü söyleyemediniz. Bu memleketin sorunu, özgürlük talep eden, demokrasi talep eden Geziciler değil, arkasında siyasi güç olan yiyicilerdir.
– Tehdit ettiniz. ‘Yüzde 50’yi evde zor tutuyorum’ dediniz, ‘Milyonları evde zor tutuyorum’ dediniz. İşte, burada çok haklıymışsınız. Gerçekten, milyonları evde tutuyormuşsunuz.
– ‘Polis durduk yere kimseyi gözaltına almaz’ dediniz. Şimdi ne oldu da polise ‘çete’ diyorsunuz?
– Ağacın yeşilini savunan çocuklarımız ölürken emniyet müdürünü görevden almadınız da doların yeşiliyle meşgul olan çocuklar gözaltına alındığında emniyet müdürünü neden gözaltına aldınız?
– Can havliyle camiye ayakkabıyla girenlere iftira attınız ama camiye cebindeki haram parayla girilmeyeceğini söylemediniz. Yıllarca ‘Hem Müslüman hem laik olunmaz!’ dediniz, ama hiçbir zaman ‘Hem Müslüman hem rüşvetçi olunmaz’ diyemediniz. ‘Valimi yedirtmem, bakanımı yedirtmem, müsteşarımı yedirtmem…’ Doğru yedirtmediniz ama yetimin hakkını yedirttiniz.


Muharrem İnce’nin bütçe konuşması – 2013

‘Üzerinizde ah var ah’
– Sizin üzerinizde ah var, ah; beddua var sizin üzerinizde! Sizin üzerinizde açlıktan ölen Kübra bebeğin ahı var. Ataması yapılmayan öğretmenlerin ahı var. Uludere’de bombalanan çocukların ahı var. ‘Ergenekon’un kasası’ dediniz, cenazesini belediye kaldırdı; Kuddusi Okkır’ın ahı var. Onuru için intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın ahı var.
– Türkiye; rüşvetle, yolsuzluklarla, para sayma makineleriyle, çelik kasalarla, ayakkabı kutusundaki dolarla çalkalanırken içinizden bir vicdan sahibi çıkıp da, ‘Burada yalan var, burada talan var, burada hırsızlık var, burada haram var’ diyemedi. Her şey faiz lobisiydi, siz de, ‘her şey caiz lobisi’nin üyesi oldunuz ve bunları ‘hamdolsun’ diyerek kapatmak istediniz. Ben hamdolsun demiyorum, haram olsun diyorum! Haram olsun diyorum! Haram olsun diyorum!
– O savcılara buradan sesleniyorum: Meclis’e bilgi ve belge gönderecekmiş. Sen kim oluyorsun da Meclis’e bilgi ve belge gönderiyorsun! Kimi uyutuyorsun savcı! Sen Meclis’e bilgi ve belge değil, sen Meclis’e fezleke göndereceksin, fezleke! Buraya o fezlekeler gelecek.
– Sana öğretmişler imam hatipte! ‘Haram paraya elinle dokunma, makineyle say’ diye öğrettiler herhâlde, öyle mi? Öyle mi öğrettiler sana! Haram, helal, kul hakkı; bunlar haram… Öğretmediler mi sana!

Bir önceki yazımız olan Emniyet ve İçişleri'nin haberi olmadan soruşturma yok başlıklı makalemizde Emniyet Müdürliği, içişleri bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *