Muhaliflerin yarısı cihad istiyor

İstihbarat ve savunma alanında danışmanlık yapan İngiltere merkezli IHS Jane’s şirketinin hazırladığı son rapora göre, Suriye’de savaşan muhaliflerin sayısı 100 bini buldu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı mücadele eden muhaliflerin 10 bini El Kaide bağlantılı cihatçı örgütlere mensup. Bin farklı gruba ayrıldığı düşünülen muhaliflerin 30-35 bini İslamcı olsa da uluslararası cihat fikrinden ziyade Suriye Savaşı’na odaklanmış durumda. 30 bin muhalifin ise ılımlı İslamcı olduğu düşünülürse muhaliflerin çok azının seküler olduğu ve Batı’nın cihatçı gruplarla ilgili endişesindeki haklılık payı ortaya çıkıyor. Bu haftanın sonuna doğru yayınlanacak rapor, muhaliflere yapacakları silah yardımının aşırıların eline düşmesinden endişe eden Batılı devletleri doğrular nitelikte. Raporun yazarı Charles Lister, muhalefete İslamcı görüşteki grupların hakim olduğunu, El Nusra ve Irak İslami Devleti adlı iki El Kaide grubunun öne çıktığını aktardı. Lister, “Batılı devletler kartlarını doğru oynamazsa ılımlıların da aşırıların eline düşeceği” tehlikesine dikkati çekiyor.

Çatışmalar arttı
Diğer yandan Suriyeli isyancı gruplar arasındaki görüş farklılıkları, gruplar arası mücadelenin de şiddetlenmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz haftalarda El Kaide, Lazkiye’deki Özgür Suriye Ordusu komutanlarına suikast düzenlemişti. Irak İslami Devleti ise yayınladığı bir açıklamada Halep’teki karşı görüşe mensup kişilere karşı mücadele başlattıklarını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'den Washington'a mesajlar başlıklı makalemizde abd, ahmet davutoğlu ve davutoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *