MİT heyeti Lübnan’da

MİT heyeti Lübnan'da

MİT heyeti Lübnan’da

Lübnan’da Türk Hava Yolları’nda görevli iki Türk pilot Murat Ağca ve Murat Akpınar’ın kaçırılmasının ardından Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) özel bir ekibin, Beyrut’a gittiği öğrenildi. Ayrıca, Interpol de devreye girip olayla ilgili bilgi talebinde bulundu. Lübnan İç İstihbarat Birimi’nin ise başkent Beyrut’ta Türk pilotları kaçıranların kimliklerini ve bulundukları yeri tespit ettiği belirtildi. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Lübnan’da kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın kurtarılması amacıyla MİT Müsteşarlığı’ndan özel bir ekip Beyrut’a gitti. Dışişleri Bakanlığı’nın da yakından takip ettiği olayla ilgili, MİT’in Ortadoğu masasında görevli oldukları belirtilen uzmanlardan oluşan ekibin özel uçakla Beyrut’a gittikleri ve büyükelçilik yetkilileriyle birlikte çalışma yaptıkları kaydedildi.

İstihbarat paylaşımı
MİT görevlilerinin yaptıkları çalışmalar sonrasında, kaçırılan pilotların bulundukları yerlerin tespiti konusunda yerel istihbarat birimleriyle temasa geçtikleri ifade edildi. Ekibin, yerinde izledikleri gelişmelerle ilgili elde ettikleri bilgileri zaman zaman Ankara’ya aktardıkları belirtildi.
Bu arada, MİT’in yanısıra Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Türk Interpol Dairesi’nin de devreye girdiği öğrenildi. İki Türk pilotun kaçırılmasının ortaya çıkmasının hemen ardından Türk Interpolü, “acil” koduyla Beyrut’a mesaj gönderip olayla ilgili bilgi talebinde bulundu. Ancak olayın üzerinden beş gün geçmesine karşın henüz bir yanıtın gelmediği kaydedildi.
İran katkı sağlayacak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile pazar günü telefonda görüştüğü öğrenildi. Salihi, kendi talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, Lübnan’da pilotların kaçırılmasından duydukları üzüntüyü dile getirerek, olayı kınadı. İran Dışişleri Bakanı Salihi, Türk pilotların serbest bırakılmaları için ellerinden gelen her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını ifade etti. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, kaçırılan iki Türk pilotun sağlık durumlarına ilişkin Lübnan’daki yetkililerden herhangi olumlu veya olumsuz bilgi edinilmedi.
Pilotlar güvende
Öte yandan, Lübnan makamları tarafından takip edilen kaçırılma olayında, pilotların serbest bırakılmalarına ilişkin yürütülen süreçte henüz mesafe kat edilmediği, yeni bir gelişme olmadığı öğrenildi.
Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Lübnan’da İç İstihbarat Birimi, Türk pilotları kaçıranların kimliklerini ve bulundukları yeri tespit etti. Türk pilotları kaçıran grubun başlıca sorumlusunun, Suriye’nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlılardan birinin oğlu Ali Cemil Salih olduğu ifade edildi. Kaçırma eyleminin önceden planlandığını belirten yetkililer, iletişim kayıtları aracılığıyla eylemin faillerine ve pilotların tutulduğu yere ilişkin önemli bilgilere ulaşıldığını kaydetti.
Güvenlik birimlerinin yaptığı incelemeler sonucunda Türk pilotların, Lübnan’ın güneyindeki bölgelerden birinde tutulduğu ihtimali üzerinde duruluyor.
Eylemin sorumluluğunu “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” adlı bir grup üstlenmişti. Grup adına yapılan açıklamada, Türk pilotların, Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacakları belirtilmişti.
Lübnan’dan İran’a ziyarete giden 11 Lübnanlı, geçen yıl mayıs ayında İran’da İmam Ali Rıza’nın türbesini ziyaretlerinin ardından karayolu ile ülkelerine dönerken Suriye’nin Azez bölgesinde kaçırılmıştı. Kaçırılanlardan ikisi daha sonra Türkiye’nin arabuluculuğuyla serbest bırakılmıştı.

Davutoğlu mevkidaşı Mansur’la görüştü
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur ile telefonda görüşerek kaçırılan iki pilotun bir an önce serbest bırakılması için gereken her şeyin yapılmasının önemine dikkati çekti.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, iki bakanın görüşmesinde, kaçırılan iki Türk pilotun son durumlarına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.

Türkiye kurtarsın
Lübnan Dışişleri Bakanı Mansur ise pilotların kaçırılmasını şiddetle kınadığını belirterek bu eylemi gerçekleştirenlerin bulunması için tüm güvenlik birimlerinin aralıksız çalıştığını dile getirdi.
Mansur dün Lübnan gazetesi Daily Star’da yayımlanan röportajında, Türkiye’nin Suriye’de rehin Şii hacıları kurtarmakta etkili olabileceğini öne sürdü. Mansur “Yakın zamanda bir Türk güvenlik yetkilisine de belirttim; Lübnan halkı Türkiye’nin Suriye’deki isyancılar üzerinde etkisi olmadığına inanamıyor” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Bülent Arınç'tan 'Vardar Ovası' açıklaması başlıklı makalemizde Ak Parti, atatürk ve bülent arınç hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *