Mısır’a kınama, Esad’a suçlama

MGK bildirisinde; Suriye yönetiminin Şam’da kimyasal silah kullanarak masum sivilleri katlettiği belirtilerek, bu saldırılar da şiddetle kınandı. Bildiride; iddia yerine değerlendirme ifadesi kullanılması, kimyasal saldırılar konusunda MİT’in sağlam istihbarata sahip olduğu algısına neden oldu.


4 komutanın son toplantısı
Milli Güvenlik Kurulu’nun ağustos ayı olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Ortalama 5-6 saat süren toplantılara göre, dünkü toplantının 3.5 saat sürmesi dikkat çekti. İki ayda bir toplanan MGK’nın toplantıları, teamüller gereği genellikle ayın son haftası yapılıyor. MGK toplantısı önümüzdeki hafta yapılsaydı toplantıya; Kara Kuvvetleri Komutanı olarak Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı olarak Korgeneral Akın Öztürk, Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu ve Jandarma Genel Komutanı olarak Orgeneral Servet Yörük katılacaktı. Ancak Gül, kritik toplantıyı görevleri bugün ve yarın bitecek 4 komutanın katılımı ile yapmayı tercih etti. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu MGK toplantısına son kez katıldı.
Toplantının iki ana gündem maddesini, Mısır ve Suriye’deki gelişmeler oluşturdu. MGK bildirisinde, Esad yönetimine sivil halkı Şam’da kimyasal silah kullanarak katletme suçlamasında bulunuldu. Bildiride, şöyle denildi:
“Suriye rejim güçlerince bu sabah Şam’ın çeşitli semtlerine kimyasal silah kullanmak suretiyle yapıldığı değerlendirilen saldırılarda yüzlerce masum sivilin katledilmesi şiddetle kınanmıştır. Rejimin kendi halkına karşı her türlü hukuki ve insani değerleri hiçe sayarak uygulamakta olduğu şiddet karşısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası toplumun bir an evvel harekete geçmesi gerekliliği vurgulanmıştır.

Terör ifadesi geçmedi

Bildiride çözüm sürecine atfen, “Halkımızın huzur ve güvenliğini ilgilendiren iç ve dış güvenlik konuları ayrıntılı olarak görüşülmüş, bu kapsamda alınmış olan ve ilave olarak alınması gereken tedbirler değerlendirilmiştir” denildi. Bildiride, terör ve terör örgütü ifadelerine yer verilmemesi dikkati çekti. Bildiride Irak konusunda, “Artış eğilimi gösteren şiddet ve terör eylemlerinden duyulan endişe dile getirilmiş, mevcut sıkıntıların demokratik ve anayasal çerçevede çözüme kavuşturulmasının sadece Irak’ın değil, bölgemizin huzur ve istikrarına da katkı sağlayacağına dikkat çekilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Mısır’a kınama
Bildiride, toplantıda, Mısır’daki askeri darbe ve sonrasındaki gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, şöyle denildi:
“Mısır’da 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbe ve sonrasındaki gelişmeler ele alınmış, barışçı gösterilere karşı yapılan ve can kayıplarına neden olan müdahaleler kınanmıştır. Ülkede bir an önce barış ve huzur ortamının sağlanması ve kesintiye uğratılan demokratik sisteme dönüş için çağrıda bulunulmuş, yaşanan sorunların bölgemize yönelik muhtemel olumsuz etkilerinden duyulan derin üzüntü ve kaygı ifade edilmiştir.”

AYDIN HASAN

Bir önceki yazımız olan ‘Kötü Ashgar’ hangisi? başlıklı makalemizde Aftab Asghar kardeşler, ikiz ve ingiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *