Mısır turları iptal edildi

Mısır’daki çatışmaların şiddetlenmesiyle, Türkiye’den Mısır’a gidecek son turistik turlar da iptal edildi. Birkaç yıl önce Türk turistlerin büyük ilgi gösterdiği Mısır turlarına talep sıfırlandı. Yılda yaklaşık 60 bin Türk turistin ziyaret ettiği Mısır için hazırlanan son turlar, yolcuların rezervasyonlarını iptal etmesi nedeniyle yapılamadı. Kurban Bayramı için planlanan turlar da iş planından çıkarıldı.
Mısır köklü tarihi ve mevsimsel avantajlarıyla tüm dünyanın olduğu gibi Türk turistlerin de ilgi odağı haline gelmişti. Türk turistler, gizemli piramitleri ziyaret ediyor, Kızıldeniz’deki dalışlarla su altındaki renkli dünyayı keşfe çıkıyor ve romantik Nil turlarına katılıyorlardı.

Çatışmalar korkuttu
Öte yandan Türkiye’de havaların soğuk olduğu ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde Mısır’ın hava koşullarının deniz turizmi açısından en uygun dönem olması da tur operatörleri açısından bu ayların verimli olmasını sağlıyordu.
Önceki yıllardaki kadar olmasa da Mısır’ın turistik bölgelerinde tatil yapmayı planlayan Türkler, bu yılın başından itibaren rezervasyonlarını yapmaya başlamışlardı. Gösterilerin sınırlı bir bölgede ve turistik merkezlere uzak olması sayesinde, Türk turistlerin seyahat planlarında bir erteleme sözkonusu olmuyordu.
Askeri yönetimin başa gelmesinden sonra gösterilerin çatışmaya dönüşmesi üzerine Türk turistler rezervasyonlarını art arda iptal ettirdi. Mısır’ın vize uygulamasını sıkılaştırmasının da etkisiyle büyük tur operatörleri, Mısır turu sayfasını kapattı.
Birkaç yıl öncesine kadar, Türkler açısından yurtiçinde tatil yapmaktan daha hesaplı olan Mısır turları adeta salgına dönüşmüştü. Büyük tur şirketleri Mısır’ın Şarm el Şeyh, Hurgada, Luksor ve Aswan gibi turistik şehirlerine haftada ikişer uçak kaldırıyorlardı. Yükselen talep karşısında fiyatlar artmaya başlayınca Türklerin Mısır’a ilgisi azalmaya başlamıştı. Şiddet olaylarının artmasıyla Türkler için Mısır’a seyahat dönemi kapandı.

THY seferleri sürüyor
Türk Hava Yolları’nın Mısır’a yönelik tarifeli seferleri devam ediyor. THY’nin İstanbul – Kahire uçuşlarında kişi başına bilet fiyatı 250 euro seviyesinde bulunuyor.

Kahire’ye dikkat
Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a seyahat edecek olanlara yönelik yaptığı duyuruda, Mısır’da devrim sonrası geçiş döneminin yarattığı istikrarsızlığa bağlı olarak bu ülkeye giden turist sayısında düşüş olduğunu belirterek, “Şarm el Şeyh, Hurgada, Luksor ve Aswan gibi turistik şehirlerin dışında, geçiş süresince Kahire’nin ziyaret edilmesinin gerekmesi durumunda, şehir merkezinde ve kalabalık yerlerde bulunmamaya özen gösterilmeli” uyarısında bulundu.

 

‘Kimse gitmek istemiyor’
İlker Lanacı Etstur Yurtdışı Turlar Müdürü

“Etstur olarak Mısır’a 5 yıl içinde 10 bin kişi civarında turist gönderdik. Olaylar başladıktan sonra Mısır’a gitmek isteyen turist sayısı durdu. Bu nedenle biz de firma olarak Mısır turlarını komple durdurmak zorunda kaldık. Mısır’a dönük olarak, Kurban Bayramı’ndaki tüm planlamamızı iptal etmek mecburiyetınde kaldık. Bu ülkedeki gelişmeleri yakından izliyoruz.”

‘İlk iptaller sömestrde başlamıştı’
FATİH KABAN Anı Tur Yurtdışı Operasyonlar Dep. Mısır Sorumlusu

“Mısır turlarımızı 1 Temmuz itibariyle durdurduk. Çok iyi rezervasyon vardı. Çok güzel turlar vardı. Ama hepsi iptal edildi. İptal etmeyenlerin rezervasyonunu da biz iptal ettik. Olaylar öncesinde de Mısır turları yavaşlamıştı. Önceleri Antalya’da tatil yapmaktan daha ucuz olan Mısır turlarında fiyatlar devamlı yükseliyordu. İlk iptaller sömestre tatilde olmuştu. İki tur planlamıştık. Birinci uçakta ilgi az olunca ikinci turu iptal etmiştik. Şimdi iyice durdu. Mısır bir de vizeye döndü. İnsanların böyle bir dönemde Mısır vizesi için kuyruğa gireceğini hiç sanmam.”

Bir önceki yazımız olan Filmekimi 2013 7 şehirde yapılacak başlıklı makalemizde altın ayı, altın palmiye ve ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *