Miriam Carey depresyondaymış!

ABD’nin başkenti Washington D.C.’deki kovalamacanın ardından polis tarafından öldürülen Miriam Carey adlı kadının doğum sonrası depresyonda olması tartışma yarattı.

ABD’nin başkenti Washington D.C.’de bir kadının otomobiliyle Beyaz Saray ve Kongre binası yakınlarındaki bariyerleri geçmeye çalıştıktan sonra polis tarafından öldürülmesi potansiyel bir skandala dönüştü. Kadının siyah bir otomobille önce Beyaz Saray’a yakın bir barikatı geçmeye çalışması, ardından hızla Kongre’ye doğru kaçması polisle kovalamaca başlatmıştı. Kadın, Kongre bölgesinde araçtan inerek kaçmaya çalıştığında ise güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü. Ancak diş temizliği teknisyeni Miriam Carey’nin (34) silah taşımadığı, 18 aylık kızı Erica’nın da araçta olduğu ortaya çıktı. Kadının annesi Idella Carey, kızının doğum sonrası depresyonunda olduğunu, bir süre hastanede kaldığını söyledi. Idella Carey, Miriam’ın olay günü kızını doktora götürmeyi planladığını, neden Washington’a gittiğini bilmediğini açıkladı. NBC televizyonuna konuşan bir yetkili ise, kadının ABD Başkanı Barack Obama’nın kendisini takip ettiğini zannettiğini söyledi.
Polisin böyle bir durumda ateş açmasının ne kadar doğru olduğu tartışılırken Carey’yi öldürmeden de etkisiz hale getirmenin mümkün olup olmadığı sorusu gündeme geldi. Kadının araçtan indikten sonra öldürülmüş olması da aşırı güç kullanıldığı ile ilgili spekülasyonları besledi. Ancak güvenlik güçlerine eğitim veren bir akademiyi yöneten Craig E. Geis, LA Times gazetesine polisin böyle bir durumda yalnızca tehdide odaklandığını, olay yerindeki polis memurlarının arabadaki bebeği görmemiş olabileceğini söyledi. Geis ayrıca polisin bomba gibi daha büyük tehditleri de göz önünde bulundurarak hareket ettiğini savundu.

Polisler yorgundu
İkinci bir tartışma da polislerin çalışma koşullarıyla ilgili yaşandı. Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin, ABD Başkanı Barack Obama’nın sağlık reformunu rafa kaldırmak uğruna hükümeti kapatmasının ardından Kongre polisi ücretsiz çalışmaya başlamıştı.
Federal hükümette çalışan 800 bin kişi işleri elzem olmadığı için eve gönderilirken Kongre’nin güvenliğinden sorumlu polis, maaşlarının ne zaman ödeneceğini bilmeden çalışmaya devam ediyordu. Kongre’de görevli polis memurlarının sayısı da azaltılmıştı. Moralsiz ve yorgun polis memurlarının bu nedenle olayda aşırı güç kullanmış olabileceği gündeme geldi.

O ANLAR KAMERADA

ABD inanılmaz bir saldırı girişiminin şokunu yaşıyor. Dün bir kadın, aracıyla Beyaz Saray’a girmek istedi ve sonrasında yaşanan takibin ardından polis tarafından vurularak öldürüldü.Olayın nedenlerinden biri olarak kriz nedeniyle istihbarat görevlilerinin dörtte üçünün izne çıkarılması olarak gösterildi. Olayın görüntüleri kameralarca kaydedildi. Miriam Carey adlı kadının polislerle girdiği kovalamaca saniye saniye görüntülendi.

 

 

Bir önceki yazımız olan Devlet, habersizce babasının mezarını taşıdı başlıklı makalemizde devlet, İstanbul ve mezar taşımak hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *