Milli Piyango yeniden ihaleye çıkıyor

Kasım ayında tekliflerin alınması beklenen ve en kârlı kamu kurumlarından birisi olan MPİ, geçen sene kamuya vergiler dahil 1 milyar liraya yakın kaynak aktarmıştı.
2009’de ihalaye çıkan ancak beklenen fiyat alınamadığı için satılamayan MPİ’ye bağlı şans oyunları, yeniden ihale edilecek. Önümüzdeki ay ihale ilanının yayımlanmasının ardından Kasım ayında şans oyunlarının lisansı için tekliflerin alınması bekleniyor.
İdare’nin faaliyet alanıyla ilgili yönetmelik değişikliği de tamamlandı. Yönetmelik değişikliği, özelleştirme sonrası çalışma alanlarını belirliyor.
Fiyat az geldi
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bir süre önce, şans oyunlarının lisans verilerek özelleştirilmesine ilişkin danışmanlık alımı yapmıştı. Daha önce, Mayıs 2009’da 10 yıl için ihale edilen Milli Piyango’da teklifler ihale komisyonunun belirlediği 1 milyar 622 milyon doların altında kalınca, ihale iptal edilmişti.
Yeni ihale süreci; Şans Topu, Hemen-Kazan, 10 Numara, Milli Piyango, Süper Loto, Sayısal Loto oyunlarının lisansının 10 yıl süreyle ön ödemeli hasılat paylaşımı yöntemiyle özelleştirilmesini amaçlıyor. MPİ’ye yabancı yatırımcıların yanı sıra enerji sektörüne kadar birçok iştiraği bulunan yerli grupların ilgi göstermesi bekleniyor.

MİLLİ PİYANGO ‘KÂRLI’ ŞİRKET’
MPİ, en kârlı kamu iştiraklerinin başında geliyor. MPİ tarafından kamuya sağlanan kaynak ve vergilerin toplamı 1 milyara liraya yaklaştı. Kamuya geçen yıl doğrudan 432.7 milyon TL, toplamda ise 965.3 milyon TL kaynak aktarıldı.
Şans oyunlarından geçen yılki işletme faaliyet kârı da 432.7 milyon lira oldu. 2008’de 397 milyon, 2009’da 485 milyon, 2010’da 391 milyon, 2011’de 389 milyon, 2012’de 432 milyon lira kâr eden MPİ, zarar yüzü görmüyor. 2009’da verilen ve reddedilen teklif, MPİ’nin 4 yıllık kârından az. MPİ’nin 18 ilde 23 şubesi bulunuyor. MPİ’nin tarihi, Cumhuriyet’le birlikte Türk Hava Kuvvetleri’ne destek vermek için hayata geçirilen Tayyare Piyangosu’na dayanıyor.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *