Michel Setboun İstanbul’da

‘Sipahioğlu bir dönemin sonudur’

Kitabından esinlenerek hazırlanan ‘Fotomuhabirliğin 40 Yılı: Sipa Kuşağı’ başlıklı sergi için İstanbul’a gelen fotomuhabir Michel Setboun, Sipahioğlu’nun fotomuhabirlik için önemini ve İstanbul’a dair projesini anlattı

Ünlü fotomuhabir Michel Setboun, “Fotomuhabirliğin 40 Yılı: Sipa Kuşağı” adlı yeni kitabından yola çıkarak geçen hafta Fransız Kültür Merkezi’nde açılan sergi için İstanbul’a geldi. Kitap, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en ünlü fotomuhabirlerinden olan ve 2011 yılında hayatını kaybeden Gökşin Sipahioğlu’nun 1973 yılında kurduğu Sipa fotoğraf ajansına bir saygı duruşu niteliğinde. Setboun, Sipa ajansıyla olan macerasını, fotomuhabirliğin geçtiğimiz yıllar içinde nasıl değiştiğini, Sipahioğlu’yla ilişkisini ve bu kitabı neden yazmaya karar verdiğini anlattı.

‘O gece bir şeylerin sonuydu’

Setboun, her şeyin Sipahioğlu’nun hayatını kaybetmesiyle başladığını söylüyor. Paris’teki Odeon Tiyatrosu’nda düzenlenen anma toplantısını Sipahioğlu’nun binlerce seveninin doldurduğunu aktarıyor. 1975’ten 1984’e kadar Sipa’da çalışan Setboun, o gece Sipahioğlu için yapılabilecek en iyi şeyin hikayesini anlatmak olduğuna karar veriyor. “O gecenin bir şeylerin sonu olduğunu anladım. Sadece Sipahioğlu’nu kaybettiğimiz için değildi bu; fotoğrafçıların çalışma yönteminin farklı olduğu bir tarihin ölümü anlamına geliyordu” diyor Fransız fotomuhabir. Setboun, kitapta önem verdiği unsurun Sipa fotoğrafçılarının çektikleri kareyle ilgili anıları ve tecrübeleri olduğunu, o yüzden fotoğraflara metinlerin eşlik ettiğini vurguluyor. 40 yıl sonra fotoğraflardan ziyade, fotoğrafçının o anı nasıl yakaladığının değerli olduğunu düşünüyor. O dönemi mümkün kılan Time ve Newsweek muadili önemli dergilerin fotoğraf editörleri gibi “büyük insanların şahitliğinin” de kayda değer bir anlamı var Setboun için. Kitap için en iyi fotoğrafları değil, o günü en iyi açıklayan ve en güzel hikayelere sahip fotoğrafları seçtiğini anlatıyor.

‘Dijital devrim’ değiştirdi

Setboun’e göre 1990’ların sonu itibariyle fotomuhabirlikle ilgili her şey değişti. Her şeyin ucuzunu ve bedava olanı öne çıkaran internet kültürüyle ilgili en büyük soruna “ekonomiye sahip olmamasını” gösteren Setboun, Sipa zamanında çok para kazanmasalar bile geçinebildiklerini aktarıyor. Bugünün koşullarında fotoğrafçılık yaparak geçinmenin imkansız olduğunu anlatan deneyimli fotomuhabir, günümüzde sert bir rekabetin ve düşük ücretlerin söz konusu olduğunu belirtiyor. Setboun bu değişimi “Her şeyi dijital devrim farklılaştırdı Buna fotoğrafçılığın demokratikleşmesi de diyebiliriz. Eskiden fotoğrafları göndermek zordu, nasıl yapıldığını bilmeniz gerekirdi. İnternet bağlantınız yoksa bütün filmi uçakla göndermeliydiniz. Havaalanına gitmeniz, gönderecek birini bulmanız, havaalanından alacak kişiyi ayarlamanız gerekirdi. Eğer bu büyük sistemi bilmezseniz, pazarın dışında kalırdınız. Bütün fotoğraf ajansları için çalışanlar birbirini tanırdı. Ancak dijital devrimle günde milyarlarca fotoğrafa ulaşabiliyorsunuz; hem de bir saniyede!” diyerek özetliyor.

Bir önceki yazımız olan Turgut Özakman'ın ardından... başlıklı makalemizde öldü mü, Şu Çılgın Türkler ve Turgut Özakman hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *