Mesafeler kalksın

31 Ağustos’ta Ayasofya Meydanı’nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak İstanbul Gyeongju – Dünya Kültür Expo, Kore kültürünü tanıtlamayı hedefleyen bir etkinlik ve 22 Eylül’e kadar devam edecek. Kore’nin kültür şehirlerinden Gyeongsangbuk-do Eyaleti ve Gyeongju Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte İstanbul’un güzel tarihi ve turistik mekanları, meydanları ve konser salonlarında pek çok etkinlik düzenlenecek. Konserler, performanslar, sergiler, film gösterimleriyle desteklenen program takipçilerini bekliyor.
Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği müsteşarı Dong-Woo Cho, Milliyet gazetesini ziyaret ederek İstanbul Gyeongju – Dünya Kültür Expo hakkında bilgi verdi.

Mesafeler kalksın
Türkiye ve Kore Cumhuriyeti arasındaki kültür ilişkilerini güçlendirmeyi hedefledikleri belirten Dong-Woo Cho, iki kardeş ülkenin kültürlerinin çok benzer olmasına rağmen aradaki mesafe yüzünden iki ülkenin birbirlerini tanımakta güçlük çektiklerini vurguladı. Ankara’da kurulan kültür merkezinin ardından Kore Cumhuriyeti’nde de Yunus Emre Kültür Merkezi adında Türkiye kültürünü tanıtacak bir kültür merkezi kurulmasının planlandığını söyleyen Dong-Woo Cho, “Kültür alışverişine çok önem veriyoruz, iki ülke arasında kültür anlaşmalarının da yenilenmesi söz konusu,” diye konuştu.

Sahnede K-pop
Kore popu K-pop’un Türkiye’de yayınlanmaya başlayan Kore Cumhuriyeti dizilerinden sonra çok popüler olduğunu ifade eden Dong-Woo Cho, Expo kapsamında 7 Eylül’de Ülker Sports Arena Stadyumu’nda yapılacak K-pop müziği konserine dikkat çekti.
K-pop’un en ünlü grupları arasında yer alan Super Junior, BEAST, MBLAQ, FTISLAND, miss A ve Ailee’nin sahne alacağı konsere ilgi ise büyük. 8 bin kişilik konserin biletleri tükenmek üzere.
Etkinlik sırasında Eminönü meydanında, Kore mimarisinden yola çıkan bir Kore Kültür pavyonun kurulacak.
Türkiye-Kore Film haftası da etkinliğin dikkat çekici bölümlerinden bir diğeri. Güney Kore’den filmlerin gösterileceği etkinlikğe, geçen yıl Venedik Film Festivali’nden “Acı / Pieta” ile büyük ödül Altın Aslan’ı kazanan Kim-Ki Duk da katılacak. Kim-Ki Duk, 13 Eylül’de Mimar Sinan Üniversitesi sinema salonunda söyleşi de gerçekleştirecek.

Bir önceki yazımız olan Polisler artık üniversitede! başlıklı makalemizde önlem, polis ve sıcak sonbahar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *