Merve Boloğur’un hayat hikayesi

Merve Boloğur sevimli bir cadı olarak dikkatleri çekti. Björk’e benzerliği çok konuşuldu. “Kötü Kız” performansıyla popülaritesini artırdı. Ama temelde hepsi, kariyerinde sağlam adımlarla ilerlemesini sağladı.

16 Eylül 1987, İstanbul doğumlu Merve Boluğur, ev hanımı anne ve serbest meslek sahibi babanın ilk çocuğu olarak gelir dünyaya. Sessiz, sakin, içine kapanık hatta utangaç biri olarak geçer çocukluğu.

Sektöre girişi tesadüfler sonucu olur. Oyunculuğu hiç düşünmeyen Boluğur, lise sondayken bir ajansın fotoğraf çekimine katılır. Bu çekim onu önce reklam, ardından film setlerine sürükler. Arada fotomodellik de yapar.

Merve Boluğur ilk oyunculuk deneyimini, “Keloğlan Kara Prens’e Karşı” filminde yaşar. O andan itibaren de sektör içine işlemiş olur. Meslek olarak seçtiği oyunculuğun eğitimini almaya karar verir ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girer.

“Ayşegül” şansı…

Merve Boluğur, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitimine devam ederken ilk dizi teklifini alır.
“Sabrina, The Teenage Witch” dizisinden uyarlanan “Acemi Cadı”da, “Acemi Cadı Ayşegül”ü canlandıracaktır. Yerinde duramayan, kıpır kıpır, yaptığı sihirlerle başını sürekli derde sokan bu karakterle çocuk ve genç seyirci kitlesinin sevgisini kazanır.
“Acemi Cadı”nın ardından Ay Yapım imzalı “Aşk Yeniden” dizisinde “Eylül” karakterine hayat vererek Türkan Şoray’la Cihan Ünal’ın kızını oynar. Ancak dizinin ömrü uzun olmaz. Bu projenin ardından “Kül ve Ateş” isimli dizide “Hayal İsfendiyar” rolünde çıkar seyirci karşısına ama maalesef bu dizi de reyting kurbanı olarak yayın hayatına veda eder.
Merve Boluğur’un popülaritesini bir anda artıran dizi, yine bir başka uyarlama “Küçük Sırlar” olur.
“Gossip Girl”ün yerli versiyonu olan dizide Boluğur, farklı bir “Ayşegül” karakteriyle görünür ekranda. İlkinin aksine bu “Ayşegül”, sevgi ararken kötülük yapan, insanlarla uğraşan ve dudağında kırmızı ruju eksik olmayan bir karakterdir.
Daha önceden çocukların ve gençlerin bildiği biriyken, bu rolle birlikte Merve Boluğur geniş kitleler tarafından tanınmaya başlar. Ve sivri bir rol olmasına rağmen kendi jenerasyonu içinde hayran kitlesini ikiye katlar.

2010’da ilk ödülünü aldı

“Küçük Sırlar” dizisinin Boluğur için sağladığı bir başka kazanç, ilk ödülünü kucaklamasıyla olur. “2010 Yılının Umut Vaat Eden Kadın Oyuncusu” ödülünü kazanır. Saçı, kıyafeti, ruju, kısacası dişiliğiyle ön planda olan “Ayşegül” karakteri, Merve Boluğur için adeta dönüm noktası haline gelir. Çünkü bu rolle son zamanların en çok konuşulan ve dikkat çeken isimlerinden biri olur.
Boluğur, “Küçük Sırlar”ın ardından Türkiye’nin en popüler dizilerinden biri olan “Kuzey Güney”de, “Zeynep” karakterini canlandırır. Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel’in başrolleri paylaştığı dizinin 11’inci bölümünden itibaren kadroda yer alır. İyilik ve kötülük arasında git geller yaşayan bu karakterle Merve Boluğur, seyirciye “Ayşegül” karakterini unutturmayı da başarır.

Marka yüzü oldu

Merve Boluğur’un ekrandaki macerası sadece dizi karakterleriyle sınırlı kalmaz. Dönem dönem çeşitli markaların yüzü de olur. Fast Food’dan deodoranta kadar çeşitlilik gösteren bu markaların reklamlarında yer alan Boluğur, genç kuşağın beğenisini kazanarak hayran sayısını da artırmaya devam eder.
Yayınlanmaya başladığı günden bu yana reytinglerde birinciliği kimseye kaptırmayan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin son sezonunda Merve Boluğur da kadroya dâhil olur. Dizide, “Şehzade Selim”in hasekisi “Nurbanu Sultan”ı canlandıran Boluğur, bu rolle sosyal medyada epey konuşulur.
Popülaritesi arttıkça magazin basınının ilgisi üzerinden eksik olmayan Merve Boluğur’un, Murat Dalkılıç’la yaşadığı aşk da hayranlarının takip ettiği konular arasında yer almaktadır…

Merve Boloğur’un keyfini kaçırdılar!

Merve Boloğur transparan kıyafetiyle!

Merve Boluğur kırmızı iç çamaşırını hatırlayınca…

Bir önceki yazımız olan Kaya Çilingiroğlu'nun son aşkı bakın kimmiş başlıklı makalemizde feraye tanyolaç ve Kaya Çilingiroğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *