Merkez’in müdahalesine gerek yok

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, tarihi seviyeyi gören dolarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çağlayan, “Doların 2 lirayı geçmesi psikolojik bir sınır ama her şeyin sonu değil. Merkez Bankası’nın dolar ile ilgili müdahale etmesine gerek yok” şeklinde konuştu. Çağlayan, şunları söyledi:
“Çıkacağı yere kadar çıkar. Dövizle borçlanan özel sektörün de gerekli tedbiri aldığını varsayarak bunu söylüyorum. Eğer bu tedbir alınmışsa fazla da endişelenecek bir şey yoktur. Bu noktada MB’sının kaynaklarını boşu boşuna harcamanın, müdahale etmenin bana göre bir anlamı yok. Bunu aslında faiz beklentisi ve faizlerin artırılması ile ilgili bir baskı olarak yorumluyorum. Daha fazla faizler yükseltilsin diye faiz lobisinin bir çabası olarak bunu görüyorum. Bu, Fed’in yaptığı açıklamalarla direkt ilintili bir konu. Gelişmekte olan ülkeler bundan daha fazla etkilendi. Ancak Türkiye kaya gibi dimdik. Şükürler olsun bir sıkıntı söz konusu değil. Dolar iner çıkar bunda bir sorun yok. Özel sektör döviz pozisyonu alma konusunda 40 kere düşünmeli.”

‘Suriye ekonomiyi etkilemez’
Bakan Çağlayan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Suriye koalisyonunda yer alabiliriz” açıklamalarıyla ilgili, “Suriye’nin koalisyonunda yer alıp almama konusu, bizim ekonomimiz üzerinde direkt etki etmez” dedi.
Türkiye’nin, Suriye ile sıkıntının çıktığı dönemde ihracatının 1.5 milyar dolar olduğunu anımsatan Çağlayan, bugün bu rakamın oldukça düşük seviyelere gerilediğini dile getirdi.

‘İhracat hedefi tutmayacak’
Çağlayan, orta vadeli hedefler konusunda herhangi bir değişikliğin sözkonusu olmadığını vurgulayarak, “İhracatta geçen yıl gibi bir artış olmayacak. Dış ortamın yarattığı bir durum bu. İhracatta 158 milyar dolar hedefi söz konusu, ancak bunu yakalayamayacağımız görünüyor. Büyüme öngörümüz yüzde 4 idi. Ancak yüzde 3’ün üstünde yüzde 4’ün altında bir rakam öngörüyorum” diye konuştu.
Çağlayan, 12 milyar dolarlık yatırım kararını erteleyen Abu Dabili enerji şirketi ile ilgili bir soru üzerine de şunları kaydetti:
“Ben gerçek nedenini bilmiyorum, ama şunu biliyorum ki ekonomide duygusallığa asla yer yok. Ekonomi ayrı şeydir, duygusallık ayrı şeydir. Türkiye enerji yatırımları açısından son derece önemli bir yer. Gittiğimiz her yerde ve gelen her misafirimize önümüzdeki 10 yılda mevcut elektrik enerjisi üretim kapasitesini 2’ye katlayacağımızı söylüyoruz. Bunun için de Türkiye’de 10 milyar dolarlık yatırım yapılacaktır. Ben firmanın kararını bilmiyorum. Kararı ekonomik ise tabii ki normal karşılanabilir, siyasi ise bilemem. Neticede o yatırımı yapacak ve yapmak için bekleyecek bir çok firma olduğunu ben çok net biliyorum.”

 

Bir önceki yazımız olan 3. Köprü Yunus Emre olsun başlıklı makalemizde 3. köprünün adı, alevi ve cumhurbaşkanı abdullah gül hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *