Merkel’in rakibi fotoğrafıyla şaşırttı

Almanya’da 22 Eylül’de yapılacak seçimlerde Şansölye Angela Merkel’in ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti’den rakibi olan Peer Steinbrück, Süddeutsche Zeitung gazetesinin dergisine verdiği pozla tartışma konusu oldu. Kapakta el hareketi yaparken çekilen bir pozu paylaşılan Steinbrück’ün röportajının, Economist dergisinin Merkel’e övgüler dizdiği bu haftaki kapağıyla aynı gün yayımlanması da muhalefet liderinin talihsizliği oldu. Süddeutsche Zeitung Magazine, röportajı ülkede yeni moda olan ‘sessiz söyleşi’ şeklinde gerçekleştirdi. Sorulara konuşmak yerine hareketlerle cevap verilen bu söyleşi türünde Steinbrück’in verdiği bir yanıt dergiye kapak oldu. Steinbrück el hareketini, “Size ‘felaket Peer, problem Peer, Peerlusconi’ gibi lakaplar takıyorlar. Bunlarla ilgili bir rahatsızlığınız var mı” sorusuna cevap olarak yaptı.
Ekonomi Bakanı Philipp Roesler, “Bir şansölye adayının bu pozu vermesi kabul edilemez” diyerek Steinbrück’ü eleştirdi. Twitter’da da, “Steinbrück’ün orta parmağı seçimlere hoşçakal diyor” gibi yorumlar yapılarak siyasetçinin seçimleri bu pozdan sonra kesinlikle kaybedeceği belirtildi. Bazı Twitter kullanıcıları da fotoğrafı önce ‘sahte’ sandıklarını yazdı. Steinbrück ise pozu savundu. Politikacı, “Bana hareketlerle cevap vermem gereken bir soru soruldu. Ben de rol yaptım. Umarım Almanya bu hareketi anlayacak kadar mizah duygusuna sahiptir” dedi.

Para cezası var
Merkel’in sözcüsü ise, Şansölye’nin konu hakkında diyecek bir şeyi olmadığını söyledi. Almanya’da kamuya açık alanda yapılan el hareketlerine 600 ila 4 bin euro arasında para cezası verilebiliyor. 1994 yılında da Alman futbolcu Stefan Effenberg tribündeki bir grup taraftara orta parmağını gösterdiği için Dünya Kupası maçından atılmıştı. Öte yandan Merkel’in Economist dergisine kapak olması da ülkede büyük yankı buldu. Kapakta Big Ben, Eyfel Kulesi, Pisa Kulesi, Akropolis gibi Avrupa başkentlerinin simgeleri bataklığa gömülüyor. Almanya Şansölyesi Merkel ise tek başına bir sütunun üzerinde duruyor. Başlıkta ise “Hepsini yönetecek tek kadın” yazıyor.

Bir önceki yazımız olan Hükümet sadece koordine edecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *