Mercedes ve Daimler Grubu işbirliği

Mercedes otomobil modellerinde kullanılmak üzere Türkiye’den daha fazla yan sanayi ürünü almak için iki yıldır temaslarda bulunan Daimler Grubu, çok yakında işbirliği kararlarını açıklayacak.

Geçen yıl Mercedes’in tüm dünyada en hızlı yükselen pazarı olan Türkiye, yakın zamanda Mercedes’in otomobil modellerine önemli ölçüde “parça” katkısı da sağlayacak. Bir anlamda Mercedes modellerinde daha fazla “yerlilik”ten söz etmek mümkün olacak.
Daha önce Daimler’in İstanbul doğumlu başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche tarafından açıklanan planı, Mercedes-Benz Türk Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan da doğruladı. Bekdikhan, Mercedes-Benz otomobil grubunun gelecekteki modelleri için “yedek parça alım” yatırımlarını Türkiye’ye çekebilmenin ve artırmanın öncelikli hedefleri arasında olduğunu, bunun için ana merkezdeki satınalma birimleriyle yakın temas halinde bulunduklarını kaydetti. Bir-iki ay içinde bu alanda da çok önemli işbirliklerini müjdeleyebileceklerine dikkat çeken Bekdikhan, bu görüşme ve çalışmaların yaklaşık iki yıldır sürdüğünü vurguladı. Bu amaçla 2012’nin sonlarında Başkan Zetsche’nin de katılımıyla TAYSAD’ın İstanbul’daki merkezinde bir toplantı düzenlenmişti.
Türk Lirası etkili oldu
Fiyatlarda Türk Lirası’na geçmelerinin, satışların artışında etkisi olduğunu, Almanya’nın Türk Lirası’na güvenerek bu kararı onayladığını anlatan Şükrü Bekdikhan, “Özellikle A ve B sınıfında çok farketti. Günlük değişen fiyatlar uygulamıyoruz. Bu da büyük rahatlık” dedi.
Bu arada Mercedes’in, bu yıl C ve GLA’dan başka yenilikleri de olacak. Mercedes’in büyük ilgi çeken ve mükemmel tasarımıyla farklı bir hava yaratacak tamamen yeni S-Serisi Coupe, eylül ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Ayrıca CLS ve B-Serisi’nin makyajlanan versiyonları da 2014 yılı içinde Türkiye yollarında olacak.

Türkiye’ye ödül geldi

Geçen yıl yeni nesil E-Serisi, CLA ve S-Serisi’ni pazara sunduklarını ve 20 bin 23 adetlik otomobil satışıyla bir önceki yıla oranla satışlarını yüzde 57 artırarak Türkiye’de rekor kırdıklarını anlatan Bekdikhan, aynı zamanda geçen yıl Mercedes pazarları arasında da gelişmede birinci sırayı aldıklarını söyledi.
Bu performans sayesinde Mercedes-Benz Türk’ün, Daimler dünyasında “Yılın En Başarılı Otomobil Pazarı” ödülünü kazandığını belirten Bekdikhan, bu yıl da toplam pazarın yüzde 15 civarında gerileyeceği tahminleri yapıldığını, kendilerinin amacının da geçen yılın rakamlarını yakalamak olduğunu söyledi. 1.6 lt motorlu E-Serisi’nin yanı sıra 1.5 lt dizel ve otomatik seçeneğine sahip A, B ve CLA modelleri sayesinde bu yılın ilk çeyreğinde satışlarının, geçen yıla göre yüzde 9 artışla 3 bin 265 adet gerçekleştiğini anlatan Bekdikhan, yeni C-Serisi ve GLA’nın da bu yılki satış performanslarına katkı sağlayacağını kaydetti. 2014’ün tamamında yeni C-Serisi’nden 3 bin 500, GLA’dan da 1000 adet satış bekleniyor.

LEVENT KÖPRÜLÜ

Bir önceki yazımız olan Ford Otosan'ın 2014 karı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *